avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Activitate mari71

Activitate mari71

Buna ziua!
Care sunt conditiile in care poate beneficia de alocatia de stat mama care a fost casatorita dar nu a divortat, traieste in concubinaj si are copii cu concubinul, iar copiii poarta numele mamei din casatorie?
va multumesc!
Răspuns la discuția Salariul minim
Va multumesc!
Discuție Salariul minim
Lucrez in sistemul bugetar si nu am beneficiat de majorarea salariului minim de la 1 iulie. In prezent am salar de incadrare 877 lei care include si 20% spor de vechime. La salarul de incadrare se mai adauga un spor de 15% si astfel pe fluturas la total salarii apare 1009.
As vrea sa stiu daca salariul meu nu trebuia sa creasca de la 877 la 900 lei pentru ca sporurile se adauga la salariul de incadrare, nu? iar salariul minim brut este de 900 lei.
Astept raspuns.
asa ar trebui
Salariul este de 877-175,4(20% spor vechime)=701,6. Sper ca am calculat bine.
877 lei si cuprindea salariul+20% vechime. La bugetari vechimea e inclusa in salar cf. Legii 30 din 2009 art.30.
si totusi nu mi s-a marit salariul :((
Sunt angajata unei primarii ca referent cultural. Incepand cu 1 ianuarie 2010 sporul de vechime (20%) s-a cumulat cu salariul de incadrare cf legeii 330/2009 si astfel salariul de incadrare a ajuns acum, dupa mariri, sa fie 877 lei. Daca scadem 20% sporul de vechime salariul de incadrare ar fi 701 lei si as beneficia si eu de marire. Dar asa cu vechimea inclusa in salariul de incadrare oare voi beneficia?