avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate GabitzaT

Activitate GabitzaT

Buna ziua,

Am o intrebare pentru cultura mea generala.
Cum pot semna bilantul pentru cateva societati micute , daca nu sunt angajatul lor si nici nu sunt membru CECCAR inca?

Am tot citit despre infiintarea unui PFA cu cod caen 6920 cu restrictie privind firmele cu cifra de afaceri de pana la 65.000 euro sau 35.000 euro?
Care este de fapt restrictia ?
Care este procedura? Ma inregistrez la ONRC si apoi ma la ANAF. Depun 070 si cam atat?
Sistemul este real, nu? Depun estimativa si platesc contributiile (impozit 16%, CASS si CAS).

Eu sunt anul 2 la CECCAR si in 2017 termin. Ce fac cu PFA-ul atunci? Il inchid si ma autorizez direct la anaf pe nume si noua calitate de expert contabil, fara a mai trece pe la ONRC?

Multumesc,
GT


Buna ziua,

Este vorba de o societate comerciala, cod caen 7711 - Activitati de inchiriere si leasing de autoturisme si autovehicule rutiere usoare .
Intrebarea mea este daca pentru aceasta societate cu cifra de afacere de 800.000 lei suntem obligati sa auditam situatiile financiare???

Veniturile din inchirieri auto si leasing operational se inregistreaza in 706?
Creditarea administratorului valoare 50.000 lei, se poate face prin caserie, cu dispozitie de incasare si contract de creditare?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!