avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters282997

Activitate ContSters282997

Buna seara,
tatal meu, in varsta de 61 de ani, este pensionat pe caz de boala, in urma a doua accidente cerebrale, avand pensia de 813 ron si pensia fixa de 610 ron, singura retinere ce apare pe fluturasul de plata, este CASS de 4 ron. Mentionez ca mai primeste o indemnizatie pentru persoane cu handicap in valoare de 293 ron.
Intrebarea lui este, de ce pensia fixa este de 610 ron cand ar trebuii sa fie salariul minim pe economie, tinand cont ca e scutit de impozite pentru ca este persoana cu handicap, si ce reprezinta retinerile(diferenta de la salariul minim pana la 610 ron).
Multumesc
Multumesc pentru raspunsul dat, domnule avocat Tudor Valeriu, sper sa-mi ajute in rezolvarea problemei.
Buna seara,
incepand cu data de 01.05.2012 sunt mamica si primesc indemnizatie de ingrijire al copilului si alocatia de stat pentru copil. In perioada 6decembrie 2012 - 15 aprilie 2013 am primit sansa sa-l insotesc pe sot, cetatean roman cu domiciliul in Romania, impreuna cu copilul, in Austria, unde are contract de munca pe perioada determinata.
Intrebarea mea este: pe perioda cat l-am insotit pe sot, exista lege care sa-mi suspende drepul la indemizatie de crestere copil si alocatia de stat, atata timp cat pot dovedi ca sederea mea in Austria este limitata si daca da , daca imi pot relua drepturile la revenirea in tara.Ce perioada pe AN, are voie o persoana care primeste indemnizatie, sa plece din tara fara ai fi suspendat dreptul la indemnizatie si unde este prevazut acest lucru? Mentionez ca sunt cetatean roman, cu domiciliul stabil in Romania, la fel si copilul, locuiesc impreuna cu copilul si ma ocup de ingrijirea acestuia, pot dovedi ca locuiesc in Romania.