avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate Vlad1968

Activitate Vlad1968

Si eu sunt curios ce va spune judecatorul. Actul administrativ despre care este vorba face referire in cuprinsul sau la 2 persoane (nu e un act general). Una dintre ele a cerut anularea actului (fara sa precizeze ca solicita anulare partiala doar in partea care o priveste), iar instanta a decis sa anuleze actul (fara sa precizeze ca il anuleaza doar in ceea ce il priveste pe solicitant).
Nu.
Multumesc, pe mine m-ar scapa de ceva bataie de cap sa fie asa. Hotararea de anulare a actului este acum definitiva, ea a fost ceruta de persoana A. In finalul hotararii judecatoresti apare: ”Anuleaza decizia nr XX/DD.MM.YYYY, emisa de .....” Atat. Daca ea nu mai exista pentru persoana A, automat nu mai produce efecte nici asupra persoanei B la care se refera in egala masura?
Anulare act administrativ

Daca este emis un act administrativ care vizeaza persoana A si persoana B, persoana A cere in instanta anularea actului administrativ (fara a solicita expres anularea doar in ceea ce o priveste), instanta anuleaza actul (fara sa precizeze ca anuleaza doar partea referitoare la persoana A), mai este el valabil pentru persoana B?
Multumesc!
Da, asa este, vreau ca mama sa nu fie omisa. Insa niciun notar nu vrea sa faca procura fara certificat de nastere! Pe care nu am cum sa il obtin, daca fratele l-ar da pe cel de nastere l-ar da si pe cel de deces si discutia nu ar mai exista.
Poate varianta cu scrisoarea e mai simpla, am sa ma interesez unde se poate face.
Multumesc!
Nu doresc imputernicire ca sa deschid succesiunea. De fapt doar mama vrea sa declare ca o accepta, iar pentru asta trebuie certificatul de deces. Ca sa il scot eu (pentru ca mama nu poate face drumul) am nevoie de imputernicire. Daca putea mama face drumul sa ceara duplicat la certificatul de deces, ea il primea fara certificatul de nastere al fratelui?
De ce este posibil ca un mostenitor, care are actele decedatului, dar nu vrea sa le dea si celorlalti, sa ii inlature de la mostenire? Asa simplu e?
Si o scrisoare se considera acceptare tacita? Cu poate dovedi ca a trimis-o (poate trimite recomandat, dar cum poate dovedi ce continea)? Pentru ca el va spune ca nu a primit nimic.
Buna seara si La multi ani! Tot nu reusesc sa gasesc o solutie. Poate vede cineva mesajul si stie ceva in plus - nu pot sa cred ca trebuie sa ajungi la instanta ca sa declari ca accepti o mostenire (nu ca sa deschizi succesiunea). Multumesc!
Multumesc pentru mesaj. Si mie mi se pare (inca) ciudat ca nu poti da o declaratie la notar fara aceste acte. E vorba doar de declaratie, nu primeste nimic in urma ei. Am fost la 2 notari si nici unul nu a vrut sa faca procura. Nici sa ia declaratie de acceptare. Am mai citit aici pe forum si spunea cineva de o solicitare/interogare pe care o poate face notarul la starea civila sa ceara informatii despre nastere sau deces. Stiti ceva mai concret? In ce baza? Un alt notar (al treilea) mi-a spus ca se poate scoate duplicat daca o ruda tine certificatul de deces si nu vrea sa il dea celorlalti mostenitori. Voi merge inapoi la el dupa sarbatori, sa vad daca vrea sa faca procura. Acceptare tacita nu poate face, bunurile sunt in alt oras.


”Cererea se depune la starea civilă care are în păstrare actul de deces,” - da, stiu, doar ca mama nu se poate deplasa in localitatea in care a decedat fratele ei, iar mie nu vrea nicun notar sa imi faca procura sa o reprezint, pana nu aduce certificatul de nastere al fratelui (!) ca sa demonstreze ca e sora. Dar la Starea civila nu pot ei verifica daca e sora inainte de a da duplicatul?
Daca primeam certificatul de nastere il primeam si pe cel de deces, nu? Dar celalalt frate nu vrea sa dea niciun act.
Duplicat certificat de deces
Buna seara, fratele mamei a decedat de curand (locuia in alta localitate). Ei sunt 3 frati. Al treilea frate detine certificatul de deces si toate celelalte acte ale lui si nu doreste sa le dea. Eu pot sa ma deplasez in localitatea in care a decedat fratele mamei sa cer duplicat pentru certificatul de deces.
Am incercat sa facem procura la notar, sa o pot reprezenta pe mama, dar se pare ca nu este posibil pentru ca mama nu are certificatul de nastere al fratelui decedat, prin care sa dovedeasca ca ea este sora. Cum putem totusi obtine acest duplicat care este necesar pentru ca mama sa poata accepta in termen mostenirea dupa frate (necasatorit, fara copii)? Daca o ruda a unui decedat tine documentele ceilalti sunt in imposibilitatea de a accepta o mostenire? Trebuie mers in instanta doar pentru asta? Mama vrea doar sa faca acceptarea pentru ca la o eventuala deschidere a succesiunii de catre celalalt frate aceasta sa fie gasita de notar. Nu deschide ea acum succesiune. Multumesc!