avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1777 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters283070

Activitate ContSters283070

Imi pare rau, dar nu ati inteles ceea ce am scris.
Administratorul este locatar in acelasi bloc si este ruda cu presedintele de asociatie si el locatar in acelasi condominiu.Ambii sunt foarte abuzivi in relatia cu locatarii, administratorul a batut mai multi batrani din bloc, cand au contestat cotele la intretinere.Aceasta asociatie este condusa , in aceeasi formatie, de peste 30 ani! Nu i-am ales noi, locatarii, ci s-au ales singuri, pe vremea raposatului(sunt niste brontozauri care au stapanit si stapanesc blocul prin intimidari de tot felul, multi vecini sunt varstnici si se tem inca de repercursiuni, daca incearca sa-i schimbe din functie, asa s-a intamplat mereu cand au vrut sa-i schimbe).Nu au mai organizat o sedinta a asociatiei de cel putin 5 ani, tocmai de teama de a nu fi contestati.
Chitantierele pe care le foloseste administratorul NICI MACAR NU AU SERIE TIPARITA, sunt din primele tipuri, ce se gaseau in Europa, seria este TRECUTA DE ADMINISTRATOR, DE MANA.Nu are cum sa scada numarul de ordine de pe chitantier,daca ar avea O SINGURA EVIDENTA CONTABILA, ele nefiind stantate cu serii din tiparit, administratorul fiind cel care le-a dat nr de ordine !
Cum se numeste, in acceptiunea Dvs , folosirea stampilei unei asociatii INEXISTENTE FIZIC?!.Care mai este rostul infiintarii in justitie si inregistrarii acestor asociatii la judecatorie?!Sa nu uitam ca aceste asociatii ruleaza lunar sume imense de bani, proveniti chiar din buzunarul nostru, al proprietarilor inselati si umiliti de acesti indivizi!
Daca mai adaug ca , in baza acelei asociatii -fantoma,s-au incasat sume enorme de la locatari( ANI DE ZILE), in baza unor chitante scrise de mana , considerati ca este normal?
Probe temeinice si indubitabile pot fi reprezentate de chitantele eliberate lunar la plata cotelor de intretinere? Aceste chitante nu au cod fiscal , iar pe stampile scrie"asociatia de proprietari", numarul de inregistrare de pe ele variind in crescator-descrescator-crescator...etc. Toate aceste chitante sunt eliberate de catre administratorul asociatiei.Toti proprietarii au asemenea chitante. Daca nu este mentionat nici un cod fiscal pe chitante, iar asociatia de PROPRIETARI abia acum se va infiinta in justitie(dupa cum suntem anuntati printr-un afis la avizierul blocului), este o proba?Intamplator , in urma cu cateva luni am dorit o adeverinta de la asociatie, am vrut sa-mi instrainez apartamentul si am solicitat o dovada ca nu am datorii la asociatie si atunci am constatat ca pe adeverinta figura stampila "asociatiei de locatari"-deci cea corecta. Ce alte probe mai sunt necesare? MUltumesc.
Buna seara.

Am cateva probleme referitoare la asociatia de locatari din blocul in care domiciliez.
1. Cu mai multi ani in urma s-a constituit asociatia de locatari, care este inregistrata sub aceeasi denumire si in ziua de astazi. In ciuda acestui fapt, administratorul ( care este unica persoana care calculeaza cotele la intretinere si le si incaseaza, presedintele si cenzorii sunt doar cu titlu onorific, nu se implica deloc in activitatea asociatiei)poseda doua stampile :pe una scrie" asociatia de locatari " si o utilizeaza doar pe actele ce merg la autoritati/furnizori de utilitati,deci este "oficiala" iar cealalta -"asociatia de proprietari"-pe care o foloseste pe chitantele pe care ni le elibereaza la plata intretinerii .

2. De multa vreme planeaza suspiciunea ca acest administrator incarca cotele la intretinere dupa bunul plac.Si mai exista o suspiciune: ca nu ar plati darile catre stat... Aceasta suspiciune este alimentata si de faptul ca , chitantele eliberate de acest individ poarta numere care cresc-descresc la fel cu gradele din termometru: de ex chitanta din noiembrie poarta nr 23655, cea din decembrie acelasi an 23250, ianuarie urmator 23695, februarie 2300 si tot asa...Nu sunt contabil, dar mi se pare aberant.
3. Din cate am inteles, incepand cu 2007, asociatiile de locatari aveau obligatia sa se transforme in asociatii de proprietari , sa primeasca un cod fiscal.
Asociatia noastra ne anunta abia acum ca, pe cale judecatoreasca va solicita transformarea in asociatie de proprietari.Desi stampila o au si o folosesc inca din 2006, este pusa pe toate chitantele de la intretinere...Este legal?
4.Administratorul face si alte "inovatii" : de ex pasuieste anumiti restantieri la intretinere( .un vecin de pe scara are 50mil lei vechi restanta si nu are nici un chef sa plateasca pentru ca a "rezolvat" cu o sticla de tuica facuta cadou administratorului, care se face ca nu vede restanta. Cu toate acestea, nu avem restante la furnizorii de utilitati!Cum este posibil?Administratorul foloseste fondul de rulment al tuturor locatarilor pentru a plati datoriile restantierilor, ia cate o "mica atentie " de la rau platnici pe care ii pasuieste si recupereaza de pe spinarea celor bun-platnici pe care-i tot incarca cum vrea el. Chitantele au numere ...variabile. El este cumnat cu presedintele asociatiei, iar cenzorii sunt si ei "unsi " din cand in cand ca sa taca si sa nu intrebe nimic.
5. Cum putem solicita ajutorul autoritatilor indrituite sa faca un audit financiar contabil?Este normal sa foloseasca de 7 ani stampila unei asociatii care abia acum e pe cale de a se infiinta? Multumesc.