avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate pogan

Activitate pogan

Am dat o declaratie politistului referitor la ce am zis si ce am discutat.Dansul a luat declaratia si mi-a spus ca va continua cercetarile.De altfel si domnu politist nu prea era el vorbaret.Eu am un martor care poate sustine ca cea ce zice vecinu ca i-am zis nu e adevarat,care chiar azi a fost chemat de domnu politist la sectie sa dea o declaratie.Dar si vecinu zice ca are un martor care poate confirma ce a zis el.Deci acu ce sa inteleg,ca se bat cap in cap declaratile martorilor,unu zice asa ,altu altfel.Dar defapt vecinul nu are nici un martor pentru ca nu era nimeni in jurul lui sau casei lui sau etc.Martorl pe care eu il am e o doamna din bloc care era pe geam si a auzit discutia noastra,ea sa oferit sa ma ajute.
De impacat cu vecinul nu se pune in discutie pt ca el nu este un om cu care sa poti discuta.De aceea si in plangerea facuta de el specifica ca nu doreste impacare.Deci?
Buna ziua,ma numesc Pogan Adrian si sunt din Timisoara si v-a contactez pentru a-mi da un sfat referitor la problema pe care o am.In data de 14 februarie-2013 am avut o discutie cu un vecin care sta la casa din fata blocului in care locuiesc,referitor la zgomotul foarte puternic si deranjant al cainilor si al unei pasari(gasca) pe care dansul le tine in curtea lui.Eu l-am atentionat verbal pe dansul asupra problemei care deranjeaza toti locatarii din jurul casei lui(miros urat,latrat excesiv si foarte zgomotos).Astfel in urma discutiei avute,vecinul sa gandit sa imi faca mie plangere penala cu acuzatii de insulte si amenintari la adresa animalelor pe care acesta le detine.Dupa vreo 5 zile vine un domn de la politie la usa si imi zice ca am o plangere din partea vecinului,bla bla,si imi citeste acolo ce a declarat vecinu' si imi zice acolo vecinu ca l-am insultat,ca i-am "afectat" imaginea,ca i-am amenintat cainii,ca imi cere daune morale 8000 lei si ca nu doreste sa se "impace cu mine".Bun!
Am citit am luat la cunostinta,domnu de la politie ma identificat,etc,si acum astept sa vad ce se v-a intampla.Mentionez ca cea ce spune vecinul nu este adevarat,desi el spune ca ar avea si un martor in cazul asta,desi cand noi am vb nu era nimeni pe strada in jurul nostru.Asadar ce sa inteleg eu din plangerea domnului si la ce sa ma astept in continuare.Nu am avut probleme cu politia in viata mea,nici macar o reclamatie sau ceva si sunt foarte confuz si speriat pot spune.Adica tot scopul discutiei era sa ii explic domnului cat de rau sunt deranjat de cainii lui si sa faca ceva in scopul asta.Caini latra si ziua si noaptea,aproape fara incetare,si atat eu cat si toti locatarii de la blocurile din jur suntem foarte deranjati.Vreau sa stiu ce trebuie sa fac,am nevoie de avocat sau....ma judec cu dansu' sau ce....?Nu cunosc legile,nu am avut probleme cu politia deci e un mister total ce mi se intampla.Imi cer scuze daca nu am postat la topicul corect.Multumesc!