avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters283403

Activitate ContSters283403

1. cazier judicial - nu il am
2. hotararea de fond legalizata - nu o am (nici ne-legalizata nu o am)
3. da, s-au facut recursuri mereu - dar nu am hotararile respective
4. nu am aceasta chitanta ca nu cred ca am platit-o
5. ------------- // ----------- (la fel)
6. ------------- // ----------- (la fel)
7. daca nu duc cazier in maxim 1 luna nu mai am loc de munca si nici venit .



Ce ar fi de facut , ca ma gandesc ca necesita bani, nu?
Despre ce inscrisuri/dovezi ar fi vorba ?
Daca nu stiu pen. nr. sentinta , cine a dat sentinta , articolul adica detaliile necesare cererii dar in schimb as stii numarul unic al dosarului , ar fi o problema ??
Dupa 7-8 ani , trebuie proces pentru o reabilitare de drept ? Atat timp cat ei ar fi trebuit sa se autosesizeze intr-un fel sau altul si sa-mi stearga cazierul ...
Iar dupa ce o depun , se rezolva in aceeasi zi sau dupa o anumita perioada?
Trebuie sa ma duc dupa acea chitanta/dovada sau ce anume este personal sau o primesc prin posta / acasa ?

Pun aceste intrebari deoarece sa stiu cum imi organizez programul ca sunt angajat in probe si conducerea serviciului asteapta sa rezolv cu, cazierul si sa stiu ce le spun . Multumesc .
Se poate ca cererea sa fie depusa si de un parinte ?

Se poate ca cererea sa fie trimisa si prin posta ?

Odata cererea depusa , va dura mult timp ? (asta daca aveti idee, ca am intrebat deoarece observ ca mai sus ati precizat ca nu este vorba de o instanta judecatoreasca ci de o "chestie" procedurala iar eu am nevoie de cazier cat mai curand posibil)

Nu prea am idee unde / la cine sa o depun adica ma duc la Judecatoria sectorului meu dar intru si ... nu stiu unde, cum ...


Si cum procedez sa ma adresez instantei ca aceasta sa constate ca a intervenit reabilitarea de drept ?
O pot face si online (email,cerere cumva...)
Si cat dureaza "chestia asta" adica sa ma adresez instantei ... etc .. ?
Buna ziua , am avut o problema in 2006 si anume am fost judecat pentru complicitate la furt si dupa cateva saptamani de arest preventiv mi-au dat drumul cu 1 an cu suspendare . Din cate am inteles atunci trebuiau sa treaca 3 ani , timp in care eu sa fiu cuminte . Au trecut 7 si am fost cuminte dar tot mi-a ramas cazierul patat . Intrebarile mele sunt :

1. Imi trebuie neaparat un avocat ?
2. Stiu ca trebuie sa ma duc la tribunalul unde am fost judecat sau la cel din sectorul meu, dar ca sa fac cererea cu cine vorbesc inauntru ? (grefier,judecator,etc .. cu cine?)
3. De obicei cat dureaza o asemenea procedura (cu aproximatie)
4. Costa bani fara avocat ?
5. Cate infatisari se dau / sunt ?
6. Daca ar fi cazul pentru reprezentare cu avocat , ar costa mult ? (stiu ca fiecare poate are tariful lui dar asa la general) .
7. Normal nu ar fi trebuit sa se autosesizeze "cineva" si sa-mi fi sters cazierul ? (ma refer ca au trecut atatia ani)
8. Exista vreo modalitate sa fac aceasta cerere si online ?

Astept cu nerabdare raspunsurile , va multumesc .