avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1030 soluții astăzi
Forum Activitate robert1991

Activitate robert1991

Multumesc pentru raspunsuri!O zi buna va doresc.
Chiar daca nu mi s-a dat un mustiuc sigilat la etilotest?ce o sa se intample cu permisul meu,o sa mi-l anuleze sau doar il suspenda pe 90 zile?
Pe 30.12 .2012 am fost oprit de politia locala ,fiind suspect pentru consum de alcool care a chemat politia rutiera pentru a mi se prelua probe .Am refuzat proba cu etilotestul pe motiv ca mustiucul era deja folosit de o alta persoana in fata mea,mi s-a adus la cunostinta ca refuzul este infractiune drept pentru care am solicitat proba biologica la sange.A doua zi am predat permisul agentului local pentru care mi s-a eliberat o dovada fara drept de circulatie in care mentiona ca am fost sub influenta bauturilor alcoolice.Intre timp am achitat contravaloarea analizelor la IML si am aflat ca am sub limita de 0,80 mai precis 0,75 la mie.Am luat legatura cu agentul local,care mi-a comunicat ca am un dosar penal pentru refuzul etilotestului.
E posibil sa mi se faca dosar penal pentru refuzul etilotestului,chiar daca eu am solicitat si am dat probe la sange ?