avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate wwwglro

Activitate wwwglro

Buna ziua si multumesc pentru raspunsuri. Am inteles...atunci pot contesta doar o parte din PV? (pe ce motiv contest amenda ?). Faptul ca e trecut si avertisment si amenda (adica necunoasterea prevederilor legii) poate atrage nulitatea PV-ului?
...dar partea cu suspendarea pe 30 zile a permisului (as putea cere dovezi in sensul asta - foto trecand pe culoarea rosie din partea politiei?).
Ma gandeam sa ma las pagubas din cauza ca dureaza foarte mult procesul (judecatoria este full de dosare si se stabilesc termene peste perioade mari de timp)
Multumesc.
Conform art. 16 al. 1 din OUG 2/2001 este obligatorie trecerea ocupatiei si locului de munca ale contravenientului in PV-ul intocmit de agentul constatator, fapt ce nu s-a intimplat.(nu am vazut pe tipizat rubrica pentru acest fapt)
Poate atrage acest fapt nulitatea PV-ului?
Multumesc
Buna ziua.
Am fost "acuzat" de trecere pe culoarea rosie a semaforului (rosu spre verde...chestie de jumatate de secunda)...

Politistii au stabilit:

- AVERTISMENT + AMENDA 300RON
- 4 puncte amenda
- 4 puncte penalizare
- suspendarea dreptului de a conduce pe o perioada de 30 zile

...si am fost incadrat la art 100/3/d; sanctionat de 100/3 OUG 195/2002
si art 108/c/2 sanctionat de 101/2 OUG 195/2002.

Incadrarea la 100/3/d am inteles-o...
Ce nu am inteles este 108/c/2 (nerespectarea semnificatiei indicatorului ''STOP'' ???? - eu doar am trecut pe rosu...) + 101/2 reglementeaza amenda de tip III la mai putine punce de penalizare (4 in cazul meu).

Puteti sa ma lamuriti si pe mine cu aceasta incadrare?
Se poate contesta PV-ul in acest caz ? (politistii nu au inregistrari sau martori ai trecerii mele pe ROSU...)
Multumesc