avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Activitate csabike

Activitate csabike

Răspuns la discuția Penalitati si majorari
" Problema de clarificat este cea referitoare la cine avea obligatia sa rezolve modificarea vectorului fiscal la expirarea celor 60 de zile,dvs.sau Administratia fiscala ?"

din cate am inteles, trecerea de la micro la profit se face automat in cazul neindeplinirii conditiilor, dar pe deasupra, in septembrie 2006 eu am depus si o cerere pentru a trece de la micro la impozit pe profit, cerere pentru care am nr de inregistrare etc, cerere care din cate se pare n-a fost luat in considerare. Se pare ca am dreptate, dar cum se procedeaza in continuare, solicit audienta?, depun contestatie scrisa? etc? alte sugestii?

o alta problema
in momentul solicitarii certificatului fiscal, au zis ca nu se poate elibera pentru ca imi lipseste o declaratie 112 pe anul 2010, declaratie care s-a depus, am nr de inregistrare, dar care din greseala celor de la fisc n-a fost operata. in contabilitate a aparut suma restanta, dar contabila in urma corelarii soldurilor cu cea primita de la finante, a crezut ca ea a gresit si a trecut peste problema. Exact problema precedenta, am dus declaratia, am platit-o, am primit certificatul fiscal, dupa care imi apar penalitati pe suma respectiva. Daca la prima problema, micro-profit exista reglementari legale, situatia asta chiar ma depaseste, aici se poate face ceva pentru eliminarea penalitatilor???
Răspuns la discuția Penalitati si majorari
Multumesc pentru raspunsuri, dar din pacate nu m-am lamarit. Legea scrie ca optiunea aleasa la infiintare este valabila pe tot anul fiscal si se poate modifica incepand din anul fiscal urmator. Pe de alta parte daca nu am angajat in decurs de 60 zile personal nu pot opta pentru plata impozitului de microintreprindere ci devin platitor de impozit pe profit incepand din data imatricularii. Sunt 2 precizari care se bat cap in cap. Care este valabila?

Referitor la prescriptie, nu stiu daca am primit somatie sau instiintare de plata, pentru ca fiscul nu stia suma pentru care sa faca instiintarea. Din pacate nu mai tin minte ce s-a intamplat in 2006, din cate imi aduc aminte poate ca am primit ceva hartii ca nu am depus declaratia de impozit pe micro, dar atat
In aprilie 2006 am infiintat o firma si am optat pentru plata impozit microintreprindere. Firma nu a avut activitate pana in septembrie, nu a avut angajati. Din cate am inteles, in situatia asta se trece la plata impozit pe profit. Am depus cererea la finante pentru platitor de impozit pe profit, am primit nr de inregistrare, totul parea ok. Din septembrie 2006 am platit impozit pe profit. Anul acesta am avut nevoie de un certificat fiscal si au zis ca nu pot sa-mi elibereze certificatul fiscal pentru ca nu am platit impozit microintreprindere in ultimul trimestru din 2006 si la finante figurez ca platitor de impozit pe venit numai din ianuarie 2007. Au zis sa fac o declaratie de corectare prin care transfer banii de la impozit pe profit la impozit pe micro. Am depus toate declaratiile in speranta ca se rezolva problema, iar acum m-am trezit cu penalizari pe suma respectiva , penalizari calculate din 2006. La finante mi-au zis ca pot trece de la micro la profit numai incepand cu anul fiscal urmator. Legea scria ca daca nu ai angajati in decurs de 60 zile se trece la impozit pe profit incepand din momentul inmatricularii societatii. Poate cineva sa-mi zica daca este legala calcularea penalitatilor in acest caz, si daca nu, cum trebuie sa procedez sa scap de aceste penalitati?