avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1073 soluții astăzi
Forum Activitate maria37

Activitate maria37

Buna ziua

Tata sa recasatorit in anul 1988, si in anul 1997 impreuna cu mama vitrega au cumparat casa de la stat.
tatal meu a decedat in anul 2004. tot in acelasi an mama vitrega mi-a facut testament lasandu-mi casa.
Dar mama vitrega a retras testamentul ( nu stiu exact cand) ca in anul 2006 sa faca succesiunea cu declaratii fasle spunand cu tatal meu nu a avut copii , a facut certificat de mostenitor si act vanzare cumparare( mai exact unei vecine din aceasi scara cu ea, acea vecina stiind ca noi- eu si fratele meu, existam). Eu nu am stiut nimic, pentru ca mama vitrega a pastrat o relatie foarte buna cu mine, eu intretinand-o in continuare. Am aflat ca a dat casa in anul 2009 cand ma sunat cumnat ei si mi-a spus, atunci i-am cerut actele adica testamentul si contractul casei si ea mi-a aratat copi spunandu-mi sa nu imi fac griji ca nu a dat casa. In 2010 am insistat sa imi testamentul real si a spus sa o las in pace ca a trecut perioada ( nu stiu exact la ce se referea) si ca nu imi arata nimic.
Am inceput sa ma interesez de absolut toate actele, si am descoperit ca era adevarat cea ce imi zise-se cumnata dansei. A facut actele in 2006 succesiunea si certificat de mpostenitor cu act vanzare cumparare, am luat toate actele de la notarul respectiv. Ce se poate face in aceasta situatie?

multumesc frumos

(Interventie moderator: Regulamentul forumului interzice publicarea datelor de contact. Daca doriti confidentialitate puteti contacta prin mesaj privat. Va multumesc).