avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Activitate Alin_122

Activitate Alin_122

pai asta este si idea, dividendele alea sunt o aberatie, nu sunt adevarate dar nu stiu unde sa merg sau ce sa fac mai departe, ca nu a existat pana acum si acum deodata au aparut.

iar treaba cu dobanzile, nu inteleg de ce trebuie declarat ca venit din moment ce banii sunt trimisi de pariniti si pusi in depozit si dobanda nu a fost scoasa niciodata.

multumesc!
Buna ziua,

Am o mare problema si am nevoie de ajutorul vostru.
Bunica mea "pensionara cu o pensie de ~450RON" si cu fratele meu "Student", au aplicat pentru o subventie caldura la serviciul evaluare complexa persoane adulte cu handicap.

Au cerut niste acte, si printre ele se afla si adeverinita de venit pe 2012 si 2013.

2013 este totul pe 0RON "Frate si bunica"
2012 este cu probleme:

1)fratele meu are un cont la ING cu un depozit deschis si dobanda nu a fost scoasa, dobanda lunara fiind de aproape 37 RON, cont de student. si apare in adeverinta de venit de la financiar, venituri din dobanzi 230 RON.

2)Bunica: apare venituri din dividende 8 RON.

Am fost la financiar, si au spus ca aia din dobanda sunt de la ING, iar dividende sunt de la SIF Muntenia.

Am sunat la SIF Muntenia si a spus de niste cupoane care au fost date prin 2000, si ca au fost date si anul trecut sa ca au fost vandute/folosite si cand am cerut mai multe detalii am fost luat la misto.

PROBLEMA: este ca astia cu subventia de la caldura au vrut extras de cont de la fratele meu si sa se rezolve cu dividende altfel trebuie sa platim scutirea de caldura din urma adica 2012.

ce pot face? cum pot rezolva aceasta problema?

Va multumesc mult de tot!