avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate tzuka05

Activitate tzuka05

Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Va multumesc frumos!
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Va multumesc pentru raspuns!
Problema este ca postul meu s-a desfiintat si acum nu stiu ce sa fac. Macar sa beneficiez de somaj cum pot proceda?Copilul meu a implinit 1 an pe 9 martie si mi-au zis cei de la servici ca a trecut perioada de preaviz!
Buna ziua,

Am intampinat si eu o problema foarte grava. In momentul in care mi-am depus actele pentru indemizatia de crestere copil am depus Adeverinta de la locul de munca pe 2 ani , iar in cererea de la primarie am bifat in necunostinta de cauza Optiunea 1 care inseamna 1 an. Acum copilul meu are 1 an si o luna si m-am trezit ca mi-au sistat indemnizatia din cauza ca in cerere am bifat 1 an, iar de adeverinta de la servici nu au tinut cont cei de la Casa de Pensii si mi-au taiat indemnizatia. Este posibil ca la un dosar sa existe practic 1 cerere pe 1 an si o adeverinta pe 2 ani si sa nu se sesizeze nimeni? Si se mai poate face ceva din punct de vedere legal ca eu sa-mi primesc banutii incontinuare?sunt disperata.

Va multumesc!
Buna ziua.
Am si eu o nelamurire am cumparat in in data de 28.08.2010 un autoturism de la un cunoscut siam facut un contrat tip de vanzare cumparate cu peroana respectiva.fostu proprietar a trcut pe spatele talonului :incredintat catre ...la data de 28.08.2010 . urmand sa fac trecerea autoturismului pe numele meu in 30 de zile.eu am fost plecat din tara cateva luni si cand am revenit am aflat cu stupore ca fostul proprietar al autoturismului a decedat si eunu mai pot sa imi trec masina pe numele meu.intrebarea mea este ce pot sa fac in acesta situatie ?ce fac daca sunt oprit de un agent de politie si vede trecut pe spatele talonului scris:incredintat catre la data de 28.08.2010
Va multumesc