avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate apolzanc

Activitate apolzanc

Buna seara,
Sunt profesor si vreau un punct de vedere pe urmatoarea speta.
Am un contract de baza dar si ore suplimentare si prin cumularea celor doua contracte depaseam 8000 lei net la momentul aplicarii legii 296/26.10.2023 privind aplicarea unor masuri fiscal bugetare. La institutia unde lucrez s a luat decizia sa nu se mai acorde indemnizatia de hrana profesorilor care prin cumulare de contracte depasesc 8000 lei net desi in localitatea unde lucrez au fost scoli care au acordat indemnizatia de hrana in continuare pe considerentul ca nu trebuie cumulat contractual de baza cu cel cu plata cu ora. Serviciul contabilitate impreuna cu directiunea scolii ne au informat verbal ca la momentul in care vor veni alte precizari vom primi retroactiv indemnizatia de hrana penru lunile in care nu am beneficiat de acest drept ( noiembrie , decembrie 2023) .
Dupa aparitia OUG nr 10/2024 publicata in MO 160/27.02.2024 unde se specifica ca acordarea indemnizatiei de hrana se stabileste prin raportate la salariul net cuvenit functiei de baza, am fost informati in scris de catre directiune ca nu mai putem primi retroactiv indemnizatia de hrana pentru cele 2 luni din anul trecut. Este legal cum a procedat directiunea scolii sau ce se poate face pentru a primi retroactiv indemnizatia pentru cele 2 luni din 2023?
Multumesc frumos.