avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1338 soluții astăzi
Forum Activitate mitzy23g

Activitate mitzy23g

Buna,
Ma puteti ajuta cu un sfat in ceea ce priveste situatia mea?
M depus dosar de stimulent in data de 4 februarie, eu reincapandu-mi activitatea in data de 1 febr, cu doua luni inainte ca bebelusul meu sa implineasca un an.
Eu am optat pentru CIC pana la un an cf art 2 alin 1 lit a din ordonanta 111/2010.
Le-am facut un e-mail celor de la apsmb sa le cer explicatii de ce nu-mi acorda aceste doua luni de stimulent si mi-au raspuns urmatoarele:

Buna ziua,
Stimata doamna, va comunicam urmatoarele:
ORDONANTA DE URGENTA Nr. 111 din 8 decembrie 2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor
ART. 11
Dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 martie 2012, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:
a) cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia.
Potrivit prevederilor art. 4^1 alin. (1) si (8) din H.G. nr. 52/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, in cazul in care celalalt parinte care nu a solicitat dreptul la indemnizatie, poate solicita acest drept, daca indeplineste conditiile de acordare, oricand pana la implinirerea varstei de un an. Daca acest drept nu se solicita, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se reduc cu o luna.

In situatia in care persoana indreptatita prevazuta la alin. (1) nu solicita dreptul la concediul propriu de cel putin o luna, aceasta are obligatia de a anunta in scris Agentia pentru Plati si Inspectie Sociala a municipilui Bucuresti, cu cel putin 60 de zile inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an.
In situatia prevazuta la art. 4^1, daca solicitarea/nesolicitarea concediului de cel putin o luna se produce in ultima luna inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, stimulentul de insertie se acorda incepand cu implinirea de catre copil a varstei de un an persoanei indreptatite care a solicitat initial dreptul, daca aceasta realizeaza venituri profesionale.
Dvs. aveti copil nascut dupa data de 01.03.2012, iar art. mentionate in mailul dvs., sunt aplicabile doar pentru copiii nascuti pana la data de 01.03.2012.

EU acest articol pe care-l mentioneaza ei nu-l gasesc scris negru pe alb sa ma conving.
Imi recomandati sa fac contestatie si sa-mi cer dreptul? ma puteti ajuta sa gasesc si eu acest articol pe care il mentioneaza ei din H.G. nr. 52/2011 ?