avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate alexandrugabi

Activitate alexandrugabi

Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra.
Buna seara,

Sunt in dilema, iar sfatul dumneavoastra m-ar ajuta foarte mult.

Dezvolt un site web care in timp a crescut, este practic o comunitate de mamici, cu forum, chat, galerie foto, etc. Continutul este postat de catre utilizatori.

De cateva zile am adaugat rubrica de articole, in care utilizatorii inregistrati pot adauga articole proprii, din experienta proprie. In formularul de adaugare scrie foarte mare la inceput ca nu este permis sa publice continut copiat, de asemenea pentru a trimite continutul trebuie sa confirme selectand optiunea ca este continut propriu si detine toate drepturile de autor. Articolele sunt publicate automat pe site, nu exista aprobare. Din ce am constat pana acum, mai mult de jumatate din articolele postate erau de fapt copiate de pe alte site-uri, insa restul erau articole originale.

Iata problemele:

1. pastrarea acestei rubrici ar duce inevitabil la nemultumirea autorilor de drept. copierea articolelor de pe alte site-uri va duce mai devreme sau mai tarziu la problemele legate de drepturile de autor.

2. aceasta rubrica incurajeaza creatia din experienta proprie, inchiderea ei ar insemna sa opresc orice progres ar fi putut avea loc si respectiv sa restrictionez un mod de informare.

de exemplu, pe avocatnet foarte multe persoane gasesc solutii la problemele cu care se confrunta. mentinerea site-ului ajuta oamenii si respectiv contribuie la dezvoltarea societatii, inchiderea lui ar duce la limitarea surselor de informare.

Dilema mea este cum pot gasi solutia legala potrivita astfel incat aceasta rubrica sa existe?


Si inca 2 intrebari punctuale:
a) site-ul este .ro cumparat in romania, gazduit in germania, iar eu voi pleca curand in anglia unde probabil voi lua rezidenta temporara, dpdv legal daca cineva actioneaza in instanta, cum se vor desfasura lucrurile?

b) in termeni si conditii se exprima foarte clar faptul ca utilizatorul este responsabil pentru continutul incarcat pe site, si pentru orice informatie incarcata declara ca detine drepturile de autor. in calitate de proprietar de site, pot fi tras la raspundere in instanta pentru continut site-ului ce a fost publicat de un utilizator inregistrat/neinregistrat?

Va multumesc foarte mult, raspunsurile dumneavoastra imi sunt de un real ajutor.