avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 862 soluții astăzi
Forum Activitate Elyza24

Activitate Elyza24

Tatal meu si-a intretinut parintii, pe bunicii mei, fara sa fi semnat un act sau ceva si a fost alaturi de ei cat au trait, casa in care au locuit ei fiind intr-o curte mai mica in interiorul curtii noastre. La o saptamana dupa ce a decedat bunica unul dintre fratii tatalui meu care se certase cu sotia a venit sa stea in casa bunicilor deoarece si-a inselat sotia si aceasta a divortat de el (casa in care locuise anterior era a sotiei lui si un avea nici un drept).
Convins de sora lui, tatal meu a acceptat sa il lase sa locuiasca acolo, si la notar pe certificatul de mostenitor fratele apare ca a luat cada in primire. Apoi la doar o saptamana acesta si-a adus in casa bunicilor concubina, cu care ulterior s-a casatorit. Acum ii face doar probleme tatalui meu. si vrea sa modifice casa bunicilor.
Ce se poate face in acest sens ?
ce ar trebui sa faca tata?
Actul care exista, pe care il are doar tata, este un CERTIFICAT MOSTENITOR NR 2 , pe care scrie "Partaj succesoral....Pentru sistarea starii de indiviziune create in urma succesiunii ramase de pe urma defunctului... mostenitorii inteleg sa isi partajeze masa succesorala astfel"...iar aici scrie fiecare primeste (suprafata de teren), iar in dreptul fratelui cu pricina scrie ca ia in primire casa si o anexa ca bun atribuit prin imparteala.
Mai scrie acolo ca " In vederea egalizarii loturilor nu pretindem sulta unul de la celalalt. Ne obligam reciproc sa garantam bunurile atribuite prin imparteala de tulburarile si evictiunile ce preced dintr-o cauza anterioara impartelii. Terenul dobandit de fiecare dintre noi nu este afectat de un drept de superficiu sau servitute si este liber de sarcina iar transmiterea posesiei se va face reciproc la data autentificarii prezentului inscris. Suntem de acord ca fiecare dintre noi sa-si inscrie dreptul in cartea funciara pt. opozabilitate dupa identificarea imobileleor si intocmirea documentatiei cadastrale urmand ca notarul public sa indeplineasca formalitatile de inscriere in cartea funciara in temeiul Art 56 din Legea nr 7/1996"
Mentionez ca doar tata si-a trecut terenul in cartea funciara,fratele lui nu a trecut casa si nici terenul, iar de la primarie nu are autorizatie sa o modifice.
Se mai poate face ceva in acest caz?

A fost deschisa succesiune.
Actul care exista, pe care il are doar tata, este un CERTIFICAT MOSTENITOR NR 2 , pe care scrie "Partaj succesoral....Pentru sistarea starii de indiviziune create in urma succesiunii ramase de pe urma defunctului... mostenitorii inteleg sa isi partajeze masa succesorala astfel"...iar aici scrie fiecare primeste (suprafata de teren), iar in dreptul fratelui cu pricina scrie ca ia in primire casa si o anexa ca bun atribuit prin imparteala.
Mai scrie acolo ca " In vederea egalizarii loturilor nu pretindem sulta unul de la celalalt. Ne obligam reciproc sa garantam bunurile atribuite prin imparteala de tulburarile si evictiunile ce preced dintr-o cauza anterioara impartelii. Terenul dobandit de fiecare dintre noi nu este afectat de un drept de superficiu sau servitute si este liber de sarcina iar transmiterea posesiei se va face reciproc la data autentificarii prezentului inscris. Suntem de acord ca fiecare dintre noi sa-si inscrie dreptul in cartea funciara pt. opozabilitate dupa identificarea imobileleor si intocmirea documentatiei cadastrale urmand ca notarul public sa indeplineasca formalitatile de inscriere in cartea funciara in temeiul Art 56 din Legea nr 7/1996"
Mentionez ca doar tata si-a trecut terenul in cartea funciara,fratele lui nu a trecut casa si nici terenul, iar de la primarie nu are autorizatie sa o modifice.
Se mai poate face ceva in acest caz?
Am nevoie neaparat de un raspuns pentru urmatoarea problema.

Tatal meu si-a intretinut parintii, pe bunicii mei, si a fost alaturi de ei cat au trait, casa in care au locuit ei fiind intr-o curte mai mica in interiorul curtii noastre. La o saptamana dupa ce a decedat bunica unul dintre fratii tatalui meu care se certase cu sotia a venit sa stea in casa bunicilor deoarece si-a inselat sotia si aceasta a divortat de el (casa in care lociuse anterior era a sotiei lui si un avea nici un drept).
Convins de sora lui, tatal meu a acceptat sa il lase sa locuiasca acolo, si a facut la notar un acord in care a declarat ca ii cedeaza partea de casa. Apoi la doar o saptamana acesta si-a adus in casa bunicilor concubina, cu care ulterior s-a casatorit. Acum ii face doar probleme tatalui meu. si vrea sa modifice casa bunicilor.
Ce se poate face in acest sens ?
ce ar trebui sa faca tata?
Ce valoare are acea declaratie data la notar?