avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate e_crina

Activitate e_crina

Răspuns la discuția Inscris vanzare-cumparare.
Multumesc pentru raspunsuri.Am sa-i trimit notificare.
Pot sa trimit notificare si prin posta rapida cu confirmare de primire?Sau e posibil doar prin executor judecatoresc.
Exista oare un termen minim cand trebuie sa o primeasca.
Multumesc.
Răspuns la discuția Inscris vanzare-cumparare.
Din pacate proprietarul nu mai e de gasit la telefon.Probabil nu am sa pot sa dau de el pana in 27 deoarece vecina lui spune ca e plecat de 2 saptamani.
Daca ajung la proces si afirma ca el nu a putut da de mine sa incheiem contractul si sa stabilim data exacta la notar?
Va multumesc pentru orice raspuns.
Răspuns la discuția Inscris vanzare-cumparare.
Valoarea actuala a parcelei este mult mai mare decat in decembrie si de aceea ma gandesc ca poate nu ar mai vrea sa incheiem contractul la notar.Eu vreau doar sa fac dovada ca am dorit incheierea contractului.Dupa cum spuneti dvs. nu trebuie sa-l notific in vreun fel sa se prezinte in data de 27.Greseala este ca am precizat "pana in 27" si nu o data exacta.
Multumesc.
Răspuns la discuția Inscris vanzare-cumparare.
Pretul parcelei a fost de 16000 euro din care am platit 50% in decembrie.Terenul este arabil extravilan si in contract scrie ca "pana la data de 27" trebuie sa treaca parcela in extravilan extins si sa aiba CF propriu,eu urmand sa achit restul de 50%.In prezent terenul este arabil.
Eu nu stiu cum sa procedez cu prezentatul la notar tinand cont ca in contract scrie "pana in 27 ",nu o data exactaSa-i trimit o scrisoare de informare?
As vrea ca daca ajung la proces sa nu poata spuna ca nu m-am prezentat sau ca nu am forit sa mai cumpar parcela.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Buna ziua,
In luna decembrie am facut un "Inscris de vanzare-cumparare" pentru un teren.Deoarece parcela cumparata nu era inca intabulata propriu in CF,
i-am platit un avans vanzatorului urmand ca el sa definitiveze actele si pana la data de 27.02.2007 sa ne prezentam la notar pentru a plati restul banilor si
a cumpara parcela.Nu vreau sa-l acuz de rea credinta,el spune la telefon ca in 27 o sa fie la notar,dar daca nu se prezinta?
In contract e specificat ca "pana in 27" sa ne prezentam la notar,nu expres data de 27.
Va rog dati-mi un sfat.
Multumesc,
E.Crina
Răspuns la discuția partaj succesoral
multumesc
Răspuns la discuția partaj succesoral
Multumesc pentru raspunsuri.
V-as ruga sa ma mai lamuriti cu ultima fraza.
"Bineinteles doar ca valoare, poate profita mai mult din masa succesorala.Fara casa bineinteles."

Nu as vrea sa incepem un proces fara sorti de izbanda.De aceea intreb asa de mult.
Multumesc,
E. Crina
Răspuns la discuția partaj succesoral
Va rog mai dati-mi inca un sfat.
Intre timp mama mea a fost la un avocat care sustine ca Primaria a gresit cand a decis restiturea imobilului doar unui mostenitor legal din 2 cati sunt.
Trebuia celalat mostenitor sa declare la Primarie ca nu este unic mostenitor si ca ar mai fii si mama?Ea nu a facut nici o succesiune vreodata.
Avocatul doreste sa dam Primaria in judecata.
Sunt putin contrariata si nu stiu ce sa facem.Dvs. ce parere aveti?
Va multumesc,
E. Crina
Răspuns la discuția partaj succesoral
Va multumesc.
Buna ziua,
Am o intrebare privitor la un imobil care a apartinut bunicului mamei mele.
In baza Legii 10/2001 s-a depus si s-a retrocedat imobilul in cauza.Mama mea nu a depus notificare in termen nestiind de imobilul in cauza.In Legea 2001 modificata am citit:
"de cotele mostenitorilor care nu au urmat procedura prevaz. la cap.III profita ceilalti mostenitori ai persoanei indreptatite care au depus in termen cerere de restituire"

Poate sa mai ceara includerea in "masa partajabila" a imobilului.?Mai are dreptul in a mosteni ceva de pe urma imobilului?
Multumesc,
E. Crina