avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Activitate andronacheD

Activitate andronacheD

Buna ziua. Am nevoie de un sfat , va rog, in legatura cu cu permisul de conducere.
In 2009 am avut un mic accident rutier, in urma caruia am fost depistat si cu alcoolemie.Mi-au retinut permisul si au facut dosar penal...in fine, abia in decembrie 2013 s-a judecat procesul...( timp in care am fost pieton), iar dupa proces, am reusit sa intru in posesia sentintei abia in martie... redactarea fiind finalizata inca din ianuarie, deci nu am mai putut face nici un fel de recurs deoarece cele 10 zile de la pronuntare trecuse.Ce este mai trist, este faptul ca nu reusesc sa inteleg intrega sentinta, nimeni nici de la tribunal, nici de la politie neavand timp sa explice sau sa dea vreun sfat lamuritor.
In timpul procesului s-a discutat situatia permisului si dupa cam mi-a zis avocata, nu voi avea probleme cu el... judecatorul dand o sentinta de inchisoare cu suspendare de 1 an si 3 luni art.87 alin.1 (art 81), art 359 cpp si cheltuielile de judecata art 191....
intre timp permisul mi-a expirat in 2011 fapt care a dus la anularea lui din spusele celor de la sectia Udristei, deci m-au trimis la Pipera pentru preschimbare:
Acolo politistii imi zice ca pe baza sentintei permisul meu a fost anulat din luna februarie, neavand drept de conducere pana in luna decembrie 2013.
Daca este posibil sa imi dati va rog un sfat ce demersuri pot face sau ce posibilitate de micsora aceasta perioada, fiind singura mea meserie (sofer profesionist), si stand fara carnet inca din 2009 sper sa existe si o cale mai rapida de a reintra in poseseia permisului. Oricum nu inteleg nimica din toata "sentinta" asta ! va multumesc .