avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Activitate mellany

Activitate mellany

Răspuns la discuția Credit neplatit prescriptie
Va multumesc pentru raspuns! M-am intanit azi intamplator cu o cunostinta care lucreaza la o banca, si mi-a zis sa stau linistita, pentru ca din pacate societatile de creante fac orice ca sa recupereze banii, chiar si daca creditul e prescris, pentru ca biata lume se sperie cand e vorba de executare silita!
Culmea e ca domnul de la societatea respectiva mi-a zis ca trebuie sa platesc minim 3 000 de lei pe luna, eu i-am zis ca nu pot decat 1000, apoi imi zice 2500, iar zic nu, apoi 2000...era mai ceva ca la piata, doar doar sa obtina ceva! Pana la urma i-am zic ca nu platesc nimic pana nu vad actele! Mai tarziu ma suna altcineva ca sa ii dau nr de tel mamei sa vb direct cu ea! I-am explicat situatia mamei ca e bolnava si nu se poate deplasa,dar nu a vrut sa inteleaga nimic! Dupa vreo 2 ore,am primit un sms in care scria ca daca nu platesc in 5zile, vine cu executarea silita!
Ce sa mai intelegi?!
Buna ziua!

Va contactez fiinca as vrea sa aflu si eu care sunt solutiile la problema urmatoare!

In 2003 mama a cumparat mai multe produse electrocasnice de la un magazin contractand un umprumut la banca BCR(ea ffind angajata la vremea aceea)! A platit anul 2004 si 2005 iar in anul 2006 avand mari probleme conjugale dar si de sanatate a rugat o persoana (de incredere la vremea respectiva)sa faca necesarul ca banii sa fie opriti direct din salariu! Buna bazata ca banii car mai ramasesera erau opriti din salariu si cum ea era mai mult prin spitale, nu a verificat si treaba a fost uitata pana alaltaieri cand am primit o scrisoare de la o societate de creante la noua adresa (precizez ca intre momentul cand a facut imprumutul si pana in 2009 mama si-a schimbat domiciliul si nr de telefon datorita problemelor conjugale,dar si numele in urma unui divort) precum ca nu a achitat un imprumut si ca daca nu plateste va fi executare silita!
In momentul de fata mama nu este in tara si nu se poate deplasa pentru a vedea despre ce e vorba! Am citit undeva ca dupa 3ani creditul e prescris si daca nu gasim un dosar pe site-ul judecatoriei in ceea ce priveste executarea silita, nu trebuie sa ne facem griji!
Intrebarea mea este urmatoarea: ce i se poate intampla mamei avand in vedere ca acum ea este pensionata pe caz de boala si ca de atata vreme nu a primit nici o scrisoare,nimic!
Am luat legatura cu societatea respectiva dorind sa cunosc suma de bani dar si conditiile, un domn mi-a precizat ca numai mama poate vedea actele in leg cu suma si daca platim toti banii o data, ne face o reducere!Dar cum sa platesc fara sa stiu cat mai avea mama de platit Mama nu-si mai aminteste ce si cat mai era de platit la inceputul lui 2006, iar actele nu le mai are(in urma divortului)si nici nu mai putem da de "persoana de incredere" care a ajutat-o atunci!
Cum pot rezolva problema?

Va multumesc anticipat de raspuns,
Melly