avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate Laryssa89

Activitate Laryssa89

Răspuns la discuția Evacuare hota prin casa scarii.
Am sa incerc sa fac asa,intr'adevar nu imi mai fac nici probleme cu vecinul,si da,pare mult mai simplu.
Va multumesc pentru sfaturi!
Răspuns la discuția Evacuare hota prin casa scarii.
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Cred ca nu m'am facut destul inteleasa,burlanul tot afara va iesi,nu in scara,deci nu are cum sa iasa mirosul pe hol,totul va veni etans,cu silicon,cum spuneam,o masca...
Cat despre mobila nu inteleg de ce ar fi o gluma. E simplu,tevile de apa sunt pe acel perete,cu scara,si cred ca oricine si'ar pune si mobila pe acel perete. Am o bucatarie mare si cred ca nu doar pe mine ma intereseaza ca sa si arate frumos.Burlanul are diametrul de 12cm,stiu ca e flexibil,dar ca sa il scot prin bucataria mea in afara as sacrifica doua corpuri mari de ce imi sunt foarte utile.Daca am ajuns la aceasta idee nu a fost ca asa am vrut eu,ci de nevoie...
Nu inteleg nici de ce ar fi o problema atat de mare daca vecinii,(doar cei de pe coloana mea caci doar ei au bucataria ca mine,noi fiind trei pe etaj),ar face chestia asta,atata timp cat pe scara fiecare isi tine lemne,cutii cu mancare pentru porci,care chiar miroase foarte urat,si te incurca daca vrei sa treci.
Ma gandeam ca "ideea mea " nu are cum sa jeneze pe nimeni,ca sa dai cu capul ar trebui sa ai cel putin trei metri inaltime,mirosul in niciun caz nu va exista,si cum ziceam nu am de gand sa las sa se vada burlanul ala argintiu,asa urat.
Daca nu voi ajunge la un consens cu vecinul iritat,am sa ma interesez si despre acei saculeti de carbune,caci nu stiam despre asaceva...
Buna ziua,
As dori sa stiu daca am nevoie de autorizatie,si de la cine ar trebuie sa procur in cazul meu: mobila din bucatarie,nu imi permite sa trec cu evacuarea de la hota,afara,prin bucatarie,asa cum am vazut mai peste tot. Tin sa precizez ca peretele unde am mobila este comun cu casa scarii si stau la ultimul etaj. De aceea singura solutie era sa dau o gaura prin perete pana pe scara si alta in dreptul geamului de pe scara,iar acestea doua venind conectate cu un burlan special. Gaurile sunt in diametru aproximativ 5-6cm,nu am taiat nicio armatura,lungimea burlanului este ~1m,si doresc sa il maschez ca sa nu arate urat. Problema mea este ca toti vecinii au fost de acord,ba chiar cei de sub mine au preluat ideea, ei la fel avand hota in cutie dar nu stiau cum sa o puna, dar un singur vecin,de pe etaj cu mine,m'a amenintat ca imi va taia burlanul,ca il deranjeaza. Burlanul este foarte sus,nu se ajunge la el decat cu scara,deci nu va deranja,spun eu. Astept cu nerabdare un raspuns,caci sunt disperata si daca e ceva ilegal in chestia asta,eu vreau sa o rezolv. :sorry: