avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate gabrelutza

Activitate gabrelutza

am obtinut niste fonduri europene pe masura 112 si sunt obligata conform planului de afaceri sa achizitionez teren, ceea ce am si facut. in contractul de finantare pe care l-am semnat la apdrp sunt stipulate urmatoarele:
,,In cazul achizitiei de teren, documentele doveditoare ale dreptului de proprietate, prezentate la dosarul cererii de plata trebuie sa fie emise pe numele persoanei fizice, indiferent de forma de autorizare conform OUG 44/ 2008, cu modificarile si completarile ulterioare (cazul PFA-ului/ intreprinzatorului persoana fizica titular al intreprinderii individuale/ membrilor intreprinderii familale). Mentionam ca persoana fizica, poate opta pentru mentionarea formei de autorizare, alaturi de nume.’’
asadar, am achizitonat teren pe numele meu. cei de la apdrp nu au o problema cu asta, in schimb finantele da.
nu inteleg cum pot face un lucru corect din punct de vedere legal, dar incorect din punct de vedere fiscal.
finantele sustin ca intreprinderea individuala pe care am infiintat-o si in contul careia mi-au intrat fondurile europene are personalitate juridica, dar ordonanta 44/2008 spune ca nu are personalitate juridica.
problema mea acum este ca trebuie sa fac cumva sa trec terenul pe care l-am cumparat pe persoana fizica pe intreprindere individuala, dar nu pot face asta cu contract de vanzare cumparare pt ca nu-mi pot vinde eu mie.
asa ca va rog sa-mi oferiti o solutie corecta atat din punct de vedere legal, cat si fiscal.
multumesc
Persoana al carei contract de munca este suspendat pe durata cercetarilor discplinare se poate angaja la o alta societate si in ce conditii?