avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Activitate madalinc

Activitate madalinc

Tocmai am aflat ca exista posibilitatea de a depune o adresa catre DRPCIV in care sa cer eliberarea unei copii a OPului sau a chitantei de la dosarul de inmatriculare in baza legii accesului la informatii.
Ramane de vazut daca/cand cei de DRPCIV vor primi cererea. Termenul legal de rezolvare am inteles ca este si el de 30 de zile, ca pe urma sa merg cu copia la ANAF, unde termenul legal este de 40 de zile.
Si totul, desigur, in termenul legal de 30 de zile de la achizitioarea autoturismului, din punctul de vedere al politiei rutiere.

Are cineva idee care este starea legala a autoturismului dupa aceste 30 de zile? Ce sanctiuni aplica politia rutiere? Trebuie sa merg cu masina din nou la RAR si, in curand, trebuie sa ii fac si ITPul si nu as vrea sa umblu cu o masina care este considerata ne-inmatriculata.
Buna ziua,

Am intalnit o problema la inmatricularea unui VW Polo 2007 datorita acelei adeverinte de plata a taxei de poluare.
Masina a fost cumparata la finalul lunii Februarie.

Am fost la ANAF Sector 2 (pe Rosetti), unde am depus o cerere pentru eliberarea adeverintei pe baza legii vechi,
in data de 20.03.2013. La cerere au fost atasate copie dupa actul de vanzare a masini, a talonului si a cartii
de identitate a vehicolului. Data de eliberare a cereri de pe biletelul de la ANAF a fost de 28.03.2013.

In acea data, adeverinta nu a fost eliberata, fara un motiv clar in prima instanta (dupa ce am insistat mai multe
zile mi s-a spus ca legea noua a intrat in viguare insa nu exista norme de aplicare).

Intr-un final, dupa aparitia normelor de aplicare, am fost la ANAF din nou, unde mi s-a spus ca daca nu am o
copie dupa chitanta pe care s-a platit prima data taxa de poluare, este posibil ca adeverinta sa fie emisa
mai greu. Termenul legal, din ce mi s-a spus la ANAF, este de 40 de zile (in ciuda faptului ca perioad in care
trebuie sa depun dosarul de transfer de proprietate la DRPCIV este de 30 de zile).
Astazi, 11.04.2013, la ANAF mi s-a spus ca fara acea copie ei nu pot elibera adeverinta.
Am fost la biroul de consultanta a contribuabililor, unde mi s-a spus sec ca "asta e legea, nu au ce sa-ti faca".

S-a mai intalnit cineva cu problema asta? Exista vre-o alta alternativa pentru a obtine aceasta adeverinta?
In cate zile sunt obligati prin lege sa elibere actul? Dupa termenul legal ce cai pot urma (reclamatii, etc)?

Mentionez ca autovehicolul a fost inmatricular doar in Romania, primul proprietar
fiind o persoana juridica.

Multumesc