avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate vane_carmen

Activitate vane_carmen

Da, asa ar fi ideal ca tatal sa tina cont de programul copilului, nu de al lui.
Stiu ca instanta va decide ca el sa poata lua fetita la domiciliu lui si nu are rost sa ma deranjeze acest lucru. Fiind divortati, inteleg ca acestea sunt ''regulile jocului'' si n-am decat sa le accept.
Mai am o nelamurire: avand in vedere varsta fetitei (11 luni) si faptul ca el locuieste in chirie in strainatate, de la ce varsta ar accepta instanta ca tatal sa scoata din tara fetita pentru a o duce la el in vizita? ( in ideea ca el ar solicita programul de vizitare in instanta; iar daca nu-l solicita, cum se procedeaza daca el vrea sa duca fetita la el? Cat timp este minora, am inteles ca eu trebuie sa-mi dau acordul la notar, asa e? ) Mi-ar fi de ajutor sa stiu mai concret cum ar putea hotara instanta in functie de varsta copilului. Presupun ca acum ca abia va avea un an, nu ar incredinta ca tatal sa o duca la el (nici nu ar sta copilul fiindca nu e atasata de el, cum il vede rar, doar cand e in tara.....ca pe mess nu stiu in ce masura intelege ea acum ca cel cu care se vede e tata).
I-am trimis pe email propunerea mea si orele la care fetita sigur nu doarme ca sa o poata vedea. Nu stiu daca un email se incadreaza in ceea ce ati numit dvs ''instiintare oficiala''....Dar multumesc de sfat. De cand i-am trimis emailul, nu mai da niciun semn de viata si nu-l vad nici pe mess cand eu sunt online, deci nu mai stiu ce sa cred.....ce intentiii are.....In fine, nu-mi ramane decat sa astept sa ma contacteze.

''O problema care imi apare este aceea ca pareti deranjata de faptul ca se intereseaza, ar trebui sa fiti incantata''.




Cred ca nu ati inteles bine. Nu ma deranjeaza deloc ca se intereseaza de fetita, asa e normal sa faca pentru binele si buna dezvoltare a copilului. In primele luni chiar nu s-a interesat de ea deloc, eu ii trimiteam poze si inregistrari, nu pt ca el ar fi cerut sa fac asta, ci pt ca EU AM DORIT SA O CUNOASCA (el s-a intors in strainatate la o luna dupa nastere). Deci ma bucur ca se intereseaza, intelegeti? Dar nu accept sa ma controleze, fiindca asta e de fapt intentia lui. Eu doresc pur si simplu sa avem un orar stabilit cand sa o vada, nu cum se intampla in prezent ca el se trezeste intr-o zi oarecare ca vrea sa o vada la o ora cand are el chef indiferent ca eu pot sau nu in acel moment, iar daca nu sunt acasa in acel moment, ma ia la rost ca de ce nu sunt acasa ca el chiar acum vrea sa vada fata. Sper ca m-am facut inteleasa.
Multumesc de raspunsuri. Chiar ieri i-am repropus sa stabilim zilele si orele la care ar dori sa o vada, insa a inceput sa ma injure si sa ma ameninte. Nu vom ajunge la un consens. Iar dorinta lui de a vedea fetita este recenta, poate de 2 luni incoace, fiindca pana acum nu s-a prea interesat de ea. Eu ii trimiteam poze si inregistrari cu fetita ca sa vada si el cum creste, deci eu i le trimiteam din initiativa mea; el niciodata nu mi-a cerut s-o vada nici pe mess nici in poze pana acum vreo 2 luni......cand se pare ca l-a lovit brusc instinctul patern. Iar in timpul sarcinii nu a contribuit financiar la toate consultatiile si analizele care se fac unei gravide. Nici nasterea nu a vrut sa o plateasca. Au platit-o parintii mei si dupa multe discutii si lamuriri, s-a lasat induplecat si le-a inapoiat banii. Din pacate, e un om egoist, foarte impulsiv si agresiv verbal.....deocamdata. Iar pensia alimentara a fost o alta lunga poveste.
In fine, multumesc ca m-ati lamurit cum stau lucrurile cu vizitele.
Multumesc de raspunsuri. Fostul sot e plecat in strainatate unde munceste. Cand am spus ca nu sunt mereu disponibila, m-am referit la faptul ca el sta foarte des pe messenger si are pretentia ca si eu sa stau pe mess ca sa-i arat fetita cand are el timp. Ori eu nu stau cu orele (poate nicio ora pe zi) la calculator fiindca trebuie sa ma ocup de fetita si de casa. De exemplu, si azi m-a luat la rost ca nu sunt acasa cand are el timp sa vada fetita (fiind vremea frumoasa saptamana aceasta, am iesit zilnic de mai multe ori pe zi la plimbare in parc cu fetita, iar el chiar cand eram noi plecate ar fi vrut sa o vada). Eu am tot insistat sa stabilim de comun acord o zi sau doua pe saptamana in care sa o vada , la o anumita ora. Asa nu-mi incurca nici el mie planurile si activitatile, nici eu lui. Insa pana in prezent nu vrea acest lucru, ci pretinde sa fiu disponibila cand vrea el, pentru ca dupa parerea lui a avea grija de un copil si a te ocupa de el nu pretinde niciun efort....nu e munca, deci de ce n-as avea timp sa stau toata ziua la calculator ca el. Aceasta e conceptia lui.
Iar cand e in tara si vine sa o vada, prefera sa se ocupe doar de lucrurile ''placute'', gen plimbare, si in niciun caz de schimbatul scutecului pentru ca dupa parerea lui, din nou, ''astea-s treburi strict femeiesti''.
As dori sa stiu totusi care este orarul de vizitare ''standard'', daca ii pot spune asa, pe care-l hotaraste instanta in cazul in care el ar solicita stabilirea orarului vizitelor si de ce nu ar fi in interesul meu sa solicit programul de vizitare? (personal nu-mi convine sa ma streseze zilnic ca sa vada fetita, cand de fapt pe el il intereseaza mai mult sa ma chestioneze cu privire la viata mea fiindca nu intelege ca suntem divortati si deci nu mai am de ce sa-i dau ''raportul'' , nici eu lui nici el mie).

(''Dumneavoastra nu justificati niciun interes,in vederea promovarii unei actiuni care are ca obiect stabilirea programului de vizitare ce ar fi exercitat de fostul sot ( dreptul si interesul pentru promovarea actiunii ii apartin numai dumealui '').

Si inca o intrebare: din cate am inteles eu, exercitarea autoritatii parintesti este acelasi lucru cu custodia comuna, nu?
Multumesc de timpul acordat
Buna ziua. Am divortat recent de comun acord la tribunal si avem o fetita de 11 luni. Domiciliul l-am stabilit la mine iar exercitarea autoritatii parintesti a fost acordata ambilor parinti. Deoarece nu am solicitat in proces stabilirea vizitelor, iar acum fostul sot pretinde sa vada copilul ori de cate ori vrea el si cand vrea el, ma intereseaza ce spune legea cu privire la orarul vizitelor pentru un minor de 11 luni. El nu doreste sa stabilim de comun acord cand sa vada fetita, ci are pretentia sa o vada cand are el chef si la ce ora vrea el, fara sa-mi comunice dinainte cand doreste sa o vada. Iar daca nu sunt disponbila cand doreste el sau are el timp, incepe sa ameninte ca are dreptul sa o vada. Nu intelege ca si eu am orarul meu si nu pot mereu sa fiu disponibila cand are el timp. In concluzie vreau sa stiu cum ar stabili tribunalul orarul vizitelor pentru un copil de varsta fetitei mele, in caz ca voi fi nevoita sa solicit acest lucru. Multumesc de raspuns.