avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1390 soluții astăzi
Forum Activitate Maxxx190

Activitate Maxxx190

Multumesc pentru mesaje.
In momentul in care un taxi opreste in fata mea iar soferul se da jos si se inreapta spre mine cu clare intentii agresive, iar eu aveam sotia langa mine, nu m-am mai gandit decat la un singur lucru: cum sa fac sa nu ajung in situatia de a-l avea pe individ la geam, lovind masina sau pe mine.
Pentru precizare, nu sunt un tip care sa fi avut experiente de lupta corp la corp.
Nu am sesizat ca l-am lovit, Tocmai asta am spus si politistului de la rutiera, ca nu am considerat evenimentul ca accident, si prin urmare nu am avut motive sa-l raportez.
Cunoscand comportamentul gregar al soferilor de taxi, prima teama mi-a fost ca nu cumva respectivul sa sune prin statie cativa colegi. Am continuat drumul cateva sute de metri, am oprit si am intrat intr-o farmacie, desi locuinta mea este pe prima strada la dreapta dupa locul evenimentului.
Nu stiu daca exista persoana normal cara sa nu se teama de agresiunea unui sofer de taxi.
Pe de alta parte, Codul Rutier nu prevede nici o masura impotriva soferilor care opresc masina pe banda a doua, fara motiv, si coboara de la volan???
Acum doua zile, dupa "interviul" de la Rutiera, mi s-a recomandat sa vin cu sotia, sa dea o declaratie. Deschid usa sa intru la dl. politist, observ ca este cu o alta persoana si imi face semn sa astept. Cand din biroul respective iese o persoana, intreb daca dansul a fost la dl. politist respective. Domnul imi confirma, asa ca astept optimist sa iasa si politistul si sa ma invita in camera, cu sotia. Dupa 30 secunde, iese, si ma intreaba daca il cunosc pe domnul car ea iesit mai inainte. Confirm ca habar n-am, ca si sotia. Politistul imi spune ca era "victima". Confirm eu acum ca "victima" n-avea, dupa ochiul meu de inginer, nici pe dracu'.
Mai mult, dupa ce "victima" a raportat "accidentul", politia l-a chemat la sectie, pana unde a condus fara problem. L-au trimis dupa aces la spital, pentru dovada, catre care a condus fara problem. Presupun ca urmele agresiunii mele sunt foarte bine suportate de bietul om.
As vrea un sfat.
Am fost citat la Politia Rutiera unde mi s-a prezentat o plangere a unui sofer de taxi, care a reclamat ca l-am lovit cu masina.
Soferul respectiv, la incidental la care face referire, a oprit masina in fata mea si s-a dat jos de la volan venind spre mine. In acel moment eu am plecat.
Se pare ca el si-a scos un document medical care mentioneaza "contuzie" la un deget al piciorului stang.
Urmarea a fost ca mi s-a retras permisul de conducere.
Mi se pare nedrept ca eu sa am problem, dupa ce am evitat un conflict.
Ma puteti ajuta cu sugestii?