avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 993 soluții astăzi
Forum Activitate Nelu Zoltan

Activitate Nelu Zoltan

Multumesc mult tuturor !!

Apreciez ajutorul oferit !!

O sa incep demersurile pt rezolvarea situatiei .
Eu am fost la primarie la mine si mi-au zis ca nu o pot inregistra pe numele meu fara certificat fiscal de la fostul detinator. Vrioam sa platesc eu tot (vreo 6 ani), dar nu am reusit inca. Mie mi se pare ciudat sa rezolv eu o problema carfe de fapt e intre statul roman si intermediar, dar asta e sistemul la noi #-o #-o
Eu am venit in Romania obijnuit cu sistemul din Anglia unde totul era simplu si direct.
Vina principala e a mea ca nu m-am interesat la inceput. Am primit talonul si cartea de identitate si credeam ca e totul ok, dar ...
Sper sa reusesc !
Daca mai sunt alte sfaturi sau situatii rezolvate, astept cu placere !

Va multumesc !
Am cumparat in urma cu aproape un an o masina, care ulterior am aflat ca "nu o pot inmatricula"
Proprietarul in cartea de identitate si talon (care le detin) este o societate care a vandut masina in urma cu vreo 6 ani unui cetatean. Am contactat reprezentantul societatii, care mi-a spus ca ei au radiat masina de la finantze in baza facturii (am copie dupa factura si chitanta), deci nu pot sa-mi dea certificat fiscal. Cetatzeanul intermediar zice ca nu a inregistrat masina la finantze, deci nu poate sa imi dea fiscal.
Pentru inmatriculare mi se cere certificatul fiscal.
Eu am locuit ultimii ani in Marea Britanie, unde totul era mult mai simplu :), dar venind acasa , #-o ma blochez in sisteme, ne fiind antrenat in "cursa cu obstacole".
Eu ma gandesc ca corect ar fi ca administratia financiara sa-si recupereze impozitul de la intermediar,( dansul fiind cumparatorul inregistrat in factura) pt perioada de cand a cumparat-o pana la data cand mi-a vandut-o (am facut un contract).

Ma poate ajuta cineva ?