avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate ftrader

Activitate ftrader

Multumesc pentru răspuns!

hob a scris:

pai daca nu merge cu vorba buna faceti reclamatie la directia de sanatate publica
acum mai trebuie vazut daca si are unde sa mute ghena......ca nu puteti depasi proprietatea(terenul aferent blocului)

Multumesc pentru răspuns!

ynocentta a scris:

Notificati oficial dezvoltatorul cu obligatia respectarii normelor de igiena si sanatate publica -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

Dezvoltatorul se pregateste sa intocmeasca documentatia pentru infiintarea asociatiei de proprietari.
Intre locatari au fost purtate discutii referitoare la amplasarea necorespunzatoare a platformei pentru colectarea gunoiului menajer care este foarte aproape de cladire si de intrarea in bloc.
Cum am putea sa obligam dezvoltatorul sa construiasca aceasta platforma in conformitate cu Normele de igienă și sănătate publică privind mediul de viață al populației din 04.02.2014, inainte de acest proces de predare-primire?
Sa inteleg ca taxele locale nu intra in contul primariei?
Mie mi se pare cel putin ciudat. Sa incerc o explicatie mai simpla:
Eu cer unei firme sa-mi construiasca un obiectiv. Respectiva firma imi face o oferta si o accept. Apoi ii spun ca pentru a-mi construi acest obiectiv el trebuie sa-mi plateasca o taxa de acces pe terenul meu, care se ridica la aproximativ 5% din valoarea contractului.
Este corect asa?
Pe de alta parte insa, pentru FEDR, Programul Operational Regional, Axa 1 de dezvoltare, la cheltuieli eligibile nu sunt specificate niciun fel de taxe de acces, sau taxe locale.
Asta era sensul intrebarii mele.
Gasirea unor texte in legislatia romaneasca, care sa confirme sau sa infirme obligativitatea platii acestor taxe locale.
Primaria construieste un obiectiv al carei proprietar va fi. Ea vrea sa perceapa taxe de la firmele care executa constructia obiectivului, taxe ce vor intra in bugetul local.
Practic intrebarea mea era:
Daca primesti bani pentru construirea unui obiectiv iti poti insusi din ei pe cai indirecte, respectiv in taxe locale in loc sa-i folosesti in integralitate pentru executarea obiectivului?
Primaria a stabilit ca pentru masinile care depasesc un anumit tonaj sa perceapa o taxa de acces in statiune numita si "Libera Trecere", taxa pe care vor sa o perceapa si in cazul investitiei al carei beneficiar este.
Sa fiu mai explicit: vor sa perceapa taxa de acces in statiune pentru camioanele si utilajele care vor lucra pentru investitia primariei.
Buna ziua,

Pentru o investitie a Primariei Brasov ce se va realiza in Poiana Brasov, reprezentantii primariei afirma ca taxa de acces in statiune este obligatorie. As dori sa stiu ce prevede legislatia in vigoare avand in vedere ca investitia al carei proprietar este Primaria BV se deruleaza din fonduri europene. Este posibil ca un beneficiar de fonduri europene sa-si plateasca singur taxa de acces in statiune in loc sa foloseasca fondurile exclusiv pentru realizarea investitiei?