avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1036 soluții astăzi
Forum Activitate catalin182

Activitate catalin182

Buna ziua,
In urma cu 2 luni am inceput sa depun actele pentru a obtine un credit prima casa la bank. In urma analizei preliminare rezulta ca ma incadrez fara probleme(creditul este in valoare de 48000 euro pe 360 de luni, iar veniturile mele lunare+sotiei sunt de aproximativ 9600 RON lunar). Asta inseamna ca din punct de vedere al veniturilor ma incadrez foarte bine.
Dupa o luna primesc o instiintare ca agentia bank depaseste plafonul de creditare pentru un client(eu mai luasem inca 40000 RON de la aceeasi agentie,inainte sa aplic pt credit prima casa. Consultantul nu mi-a furnizat aceste informatii de la inceput, cu toate ca i-am comunicat ca vreau sa iau un credit de 40000 de ron si mai apoi o prima casa cu 48000 euro).

Ca urmare a acestei instiintari, dosarul a trebuit sa fie mutat in Centrala Bancii pentru a se continua cu verificarile si ce alte proceduri mai au ei.

Urmatorul pas ar fi fost trimiterea catre Fondul de Garantare.

Toate bune si frumoase pana acum 1 saptamana cand m-au anuntat ca tocmai acum au facut o verificare la AEGRM(Arhiva Electronica de Garantii Reale Mobiliare) unde apar cu o cesiune pe venituri. Asta se intampla din cauza unui alt credit(despre existenta caruia stiau de cand am depus dosarul la dansii) pentru masina la Porche Bank.

Asadar, dupa aproximativ 2 luni de tinut dosarul si promisiuni verbale ca nu e nici o problema si voi obtine creditul fara probleme, apare acest RISC pe care ei sunt reticenti sa il asume. Anume, pentru ca la AEGRM apare Porsche Bank cu o cesiune pe venituri, banca nu are prioritate la recuperarea creantelor datorate(adica rate, dobanzi, comisioane) in cazul in care eu nu mai platesc nici un credit.

Precizez ca antecontractul de vanzare cumparare al locuintei a fost facut initial in februarie cu durata 1 luna, cu avans rambursabil de 1000 euro. Banca a solicitat sa prelungesc acest antecontract dar prelungirea s-a putut face cu inca 1000 euro avans nerambursabil(pe care l-am facut tocmai pt ca aveam asigurari verbale ca nu e nici o problema si voi obtine creditul). Acest antecontract expira la sfarsitul lunii aprilie, si eu risc sa pierd 1000 euro fara nici un sens.

Acum a ramas sa astept pana la sfarsitul saptamanii acesteia(anume pana pe 19-04-2013) ca sa se faca un consiliu de acordare de credite si sa se hotarasca in ce conditii mi se poate acorda acest credit.

Eu i-am intrebat inainte sa prelungesc antecontractul daca sunt probleme si ar trebui sa renunt la acest credit, iar dansii miau spus ca in maxim 1 saptamana se rezolva si primesc banii. Au trecut aproape 3 saptamani de atunci si inca nu s-a trimis dosarul catre Fondul de garantare(procedura care ar trebui sa dureze aprox 5 zile lucratoare).

Acum ma aflu in situatia in care pierd un apartament bun, 1000 de euro plus restul de cheltuieli pe care le am cu chiria platita in plus pentru fiecare luna in care nu ma mut.

Intrebarea mea este, ce pot face eu pentru a da in judecata bankpentru a imi recupera daunele materiale. Precizez ca bank a primit toate informatiile solicitate iar eu am dat acordul personal sa se faca interogarile la toate institutiile de verificare financiara(CRB,AEGRM, Biroul de Credite) iar dansii au reusit sa vada aceasta problema doar dupa 2 luni.

Multumesc anticipat pentru raspuns.