avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate maryana27

Activitate maryana27

Răspuns la discuția Credit bancar
Pana la urma poate sa faca executare pe bunuri sa inteleg....dar alta varianta numai am?vreau sa platesc dar tot o rata mai mica macar un an de zile sa ma mai lase
Discuție Credit bancar
Buna seara,
In anul 2007 am facut un credit fara ipoteca la raiffeisen in valoare de 13000 de euro, in 2009 am depus cerere la banca pentru reesalonare rata fiind prea mare si salariu s-a micsorat, mi-au facut reesalonare de 3 ori pe o perioada de cate un an,pt creditul acesta nu am platit decat dobanda el prelungindu-se mereu la 10 ani si suma de dat inapoi fiind tot aceeasi(rata era mai mica doar pt un an dupa revenea la suma mai mare). Anul acesta cand am aplicat din nou mi-au refuzat cererea motivul fiind :nu acceptam decat 3 reesalonari.....dupa ce ca nu platesc din credit nimic decat dobanda si dobanda,in fine...in ultimile 3 luni nu am achitat decat 150 euro in loc de 250 euro cat era in mod normal rata.Am si eu mai multe intrebari: 1.Pot sa fac ceva ca sa imi scada din nou rata?
2.Sumele restante se tot aduna, voi fi executat silit tinand cont ca am bunuri pe numele meu chiar de creditul nu e cu ipoteca, sau mai intai imi face proprire pe salariu?
3.Sa astept sa preia o firma de recuperatori datoria si sa cad la intelegere?
Mai pe scurt vreau sa stiu care sunt pasi care ii vor face banca impotriva mea, eu platesc din rata dar nu acopar, daca primesc amenintari de la banca prin posta sa ma sperii? Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat ce pot sa fac!Va multumesc