avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Activitate ctin_cristian

Activitate ctin_cristian

Buna ziua,

Ma aflu in urmatoarea situatie: Doresc sa achizitionez un apt de la un dezvoltator imobiliar, apt nou. Am mai achizitionat acum 4 ani unul cu 5% tva. Acum sunt nevoit sa l achizitionez cu 24% si nu doresc asta. Dar daca l as achizitiona pe numele surorii mele care nu a mai achizitionat unul pana acum si pe numele meu.. 2 proprietari deci .. s-ar impune acelasi tva de 24% sau 5% ?

Astept parerile dvs,
Va multumesc!
Daca apelez la un avocat? Credeti ca poate fi capabil in a face absolut toate aceste verificari cu rigurozitate?

Sau mai bine la un birou de cadastru ?!
Si la ce expert/experti pot apela pt toate verificarile astea: expert pt cadastru , litigii, ipoteca, acea categorie de folosinta, cartea funciara drum de servitute etc .. Nu exista firme specializate in asa ceva la care sa pot apela? si daca da, cum se numesc, unde sa caut?
Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un teren in vederea construirii unei case.. M-am gandit la 350 - 400mp. Intrebarile mele sunt urmatoarele:

1. Suprafata de teren la care ma gandesc este indeajuns de mare pt. o casa cu 3 camere, putin teren pe langa ea, poate de un gratar in spate si loc de parcare pt 2 masini?

2. Daca gasesc suprafata, imi convine pretul, ce pasi trebuie sa inteprind eu inainte de a cumpara terenul? Ce verificari trebuie sa fac pt a ma asigura in totalitate ca terenul poate fi utilizat pt o constructie si nu pt plantat ceapa, ca terenul nu se afla intr-un litigiu, ca nu este pus ipoteca pe la banci, ca nu are tevi sub el etc etc etc .... Deci, care sunt verificarile care se fac, dati -mi o mana de ajutor, va rog.

Va multumesc si astept raspunsurile voastre, ale celor avizati, nu tin neaparat sa aflu pareri cat ma intereseaza informatii concrete, practice.