avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate Lavinia_Ioa

Activitate Lavinia_Ioa

Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Are cineva idee unde este mai avantajos sa lucrezi in general:la tribunal sau judecatorie?Si NU ma refer la partea financiara deoarece stiu ca la tribunal primesti si un spor de instanta,ci la volumul de munca!Maine trebuie sa imi aleg unde voi lucra si nu stiu pentru ce instanta sa optez,ambele fiind in localitatea mea.Daca are cineva cunostinta de acest lucru as aprecia ft mult daca m-ar informa si pe mine!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Este cineva pe aici dintre cei admisi la concursul organizat de Curtea de Apel Ploiesti in data de 11-09-2013?
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
adriana009 a scris:

Lavinia_Ioa a scris:

Au fost 19 posturi de grefieri cu studii superioare si la Curtea de Apel Ploiesti,eu am dat examen si chiar ieri am aflat ca am fost admisa printre primii.Va incurajez pe toti sa participati la astfel de concursuri,personal mi s-a parut mai usor decat la SNG,unde am picat cu 7 sutimi,fiind foarte demoralizata din aceasta cauza.La inceput nu aveam incredere in concursurile direct pe post,dar acum ma bucur enorm k nu m-am lasat descurajata de zvonuri.Succes tuturor si nu renuntati la visul vostru!


Felicitari! si eu intentionez sa fac acest lucru.
Imi poti spune te rog cum a decurs proba practica, daca s-a dat testarea dupa dictare, daca ai timp sa corectezi textul, lucruri de acest gen. Multumesc.


Proba practica s-a desfasurat astfel:am avut de transcris un text cam de o jumatate de pagina,mai exact un fragment dintr-o sentinta.nu am fost obligati sa scriem cu diacritice.sarcinile noastre au fost sa formatam pagina(margini etc),sa formatam textul(caractere,marime,subliniere).eu nu am setat marginile si tot am luat,insa e foarte important sa scrieti textul in intregime,asta conteaza cel mai mult.Multa bafta!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Au fost 19 posturi de grefieri cu studii superioare si la Curtea de Apel Ploiesti,eu am dat examen si chiar ieri am aflat ca am fost admisa printre primii.Va incurajez pe toti sa participati la astfel de concursuri,personal mi s-a parut mai usor decat la SNG,unde am picat cu 7 sutimi,fiind foarte demoralizata din aceasta cauza.La inceput nu aveam incredere in concursurile direct pe post,dar acum ma bucur enorm k nu m-am lasat descurajata de zvonuri.Succes tuturor si nu renuntati la visul vostru!
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
ramonastreanga a scris:

dar nu stii daca faci contestatie la doua materii trebuie sa le faci separat sau e suficient una si mentionezi in ea materiile?


Eu stiu ca trebuie sa faci separat la fiecare materie in parte,cel putin asa am auzit,dar nu iti pot spune cu siguranta...
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
albulescumagda a scris:

Chiar nimeni nu raspunde la intrebarea cu contestatii?? Trebuie motivate aceste contestatii?? Si cum adica "daca iti accepta contestatia"?? Mi se pare ciudat ca ramane la latitudinea lor, care sunt lucrarile ce vor fi reevaluate!!! Poate reuseste cineva sa ma lamureasca despre criteriul conform caruia vor fi acceptate unele contestatii, iar celelalte nu!


Eu am formulat-o astfel:

DOMNULE/DOAMNA PRESEDINTE,



Subsemnata ....,posesoare a BI seria .... nr...... având CNP ........, în calitate de candidat la concursul de admitere la Scoala nationala de Grefieri organizat în data de 1 septembrie 2013 solicit recorectarea lucrării la materia „Organizare Judiciară”.




Data Semnatura,



Baiatul de la tribunal a zis ca e in regula si ca nu exista o formulare stabilita de ei.


Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
ralucaboca a scris:

9iustitia a scris:

ralucaboca a scris:

thesame1 a scris:

Pentru cei care sunteti la egalitate, sfatul meu e sa faceti contestatie. Daca nu, departajarea se va face cu nota de la licenta in niciun caz cu nota de la procedura penala. Bafta
...si felicitari celor 120...
in alta ordine de idei, cine se apuca de invatat ? :closedtopic:


se pare ca eu. o sa fac contestatie de amorul artei...nu imi explic nota frumoasa de 6.94 pe care am luat-o.#-o

Cu siguranta e o greseala.Nu poate fi asa mare diferenta intre estimarea ta si nota reala.


Din calculele mele reiese pur matematic ca la ultimul sub de la organizare pe care l-am facut perfect mi s-au acordat 0.88 de sutimi si nu 2,5. Nici nu stiu ce sa mai cred...in orice caz nu este incurajator sa vezi nota asta cand tu stii ce ai facut pe foaie.


Ai cumva idee daca se poate trimite contestatia prin fax la tribunal?si eu tot la organizare vreau sa fac
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Eu am picat cu 8,62.As vrea sa fac contestatie,cu toate ca stiu ca e in zadar,insa incerc....Stie cineva cum se procedeaza?
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
9iustitia a scris:

Stirbat a scris:

Eu zic că nu trebuie să vă dați prea mult cu părerea înainte de rezultat; atunci se va vedea exact;ceea ce afirmați voi aici nu sunt date certe și mai mult rău-moral - ne facem unii la alții; am văzut mai sus că cineva a scris că au fost din punctul său de vedere subiectele foarte ușoare; eu zic că nu e chiar așa, pe de o parte a fost mult de scris la multe dintre subiecte, iar asta nu înseamnă că au fost foarte ușoare, iar din punctul de vedere al dificultății eu zic că au avut dificultate medie; iar faptul că din ceilalți care urmăresc discuția nu spune fiecare cam ce notă estimează că a luat, cred că oamenii sunt rezervați și așteaptă cu sufletul la gură rezultatul și nu cred că se abțin pentru că au făcut aproape tot ,și de asta stau fără griji; de abia aștept și eu să văd cu cât se intră sunt foarte curioasă și în același timp foarte interesată și stau cu griji pentru că și eu sunt în cauză.


Da...dar asteptarea asta pe mine ma consuma foarte mult.
Si nu-i pot intelege deloc pe cei care stau si asteapta rabdatori...Am de lucrat mult la capitolul "rabdare".Macar daca o lista cu 100 de note avea o relevanta stiam ori alba ,ori neagra.Si ma linisteam in orice caz.....


Da,dar dacă stăm să ne gandim,chiar și o listă de 100 de persoane este irelevantă,avand in vedere ca sunt peste 1300 de candidați...
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
Stirbat a scris:

Eu zic că nu trebuie să vă dați prea mult cu părerea înainte de rezultat; atunci se va vedea exact;ceea ce afirmați voi aici nu sunt date certe și mai mult rău-moral - ne facem unii la alții; am văzut mai sus că cineva a scris că au fost din punctul său de vedere subiectele foarte ușoare; eu zic că nu e chiar așa, pe de o parte a fost mult de scris la multe dintre subiecte, iar asta nu înseamnă că au fost foarte ușoare, iar din punctul de vedere al dificultății eu zic că au avut dificultate medie; iar faptul că din ceilalți care urmăresc discuția nu spune fiecare cam ce notă estimează că a luat, cred că oamenii sunt rezervați și așteaptă cu sufletul la gură rezultatul și nu cred că se abțin pentru că au făcut aproape tot ,și de asta stau fără griji; de abia aștept și eu să văd cu cât se intră sunt foarte curioasă și în același timp foarte interesată și stau cu griji pentru că și eu sunt în cauză.


Normal ca ceea ce vorbim noi aici sunt numai speculatii si multe din ele fara rost,dar facem asta doar ca sa ne mai treaca timpul si sa ne mai calmam pana la rezultatele finale..asta nu insemna ca si reusim:P