avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate belege

Activitate belege

Recunosc ca am exagerat in alegerea cuvintelor, insa ideea mi-o pastrez.
De regula nimeni nu voteaza decat pentru a-ti multumi pentru ajutorul dat intr-o problema punctuala, sau dimpotriva pentru ca nu este de acord cu ceea ce spui. Ca sa nu mai spun ca unii voteaza pentru a se afla in treaba. Insa intodeauna vei primi cel mult 1 vot pozitiv, de la cel pe care il ajuti, dar de cele mai multe ori vei primi numeroase voturi negative pentru o idee care nu este pe placul celorlalti.
Sisteme de votare exista deja implementate in Vbulletin sau IPB, din care va puteti inspira, insa veti observa ca este mult mai discret prezentat, tocmai pentru ca aceste sisteme de vot nu sunt si nu pot fi credibile.
In ceea ce priveste "datul afara de pe forum" am spus ca nu voi mai participa la nici o alta discutie pana cand aceasta problema care mie mi se pare importanta nu se remediaza. Asa ca, daca considerati ca excluderea mea de pe forum va imbunatatii calitatea acestuia, chai va rog .
Vad ca ai inteles gresit Eu nu candidez la nimic. Dimpotriva am spus ca NU VREAU aceasta optiune. Tocmai ca suntem intre juristi. Asta este un forum in care fiecare ar trebui sa aibe dreptul la propria opinie, chair daca este pe placul unora sau nu. Daca cineva intrece masura, exista suspendarea, ban, alte mijloace. Si pentru ca nu-mi place aceasta optiune, am decis sa nu mai particip la la alte discutii.
@ admin
Atata vreme cat recunosti ca aceasta functie ar trebui imbunatatita, eu propun sa o scoti, pentru ca necesita resurse care ar putea fi folosite pentru imbunatatirea vitezei site-ului. Just my 0,02$
Posibilitatea de a fi votat ar trebui sa fie optionala. Daca nu vreau sa fiu "votat" ar trebui sa am aceasta posibilitate. Mie mi-ar fi rusine cu cel care a programat aceasta optiune. Dupa cum vezi nu prezinta nici un fel de credibilitate si reprezinta o modalitate de a insulta pe cineva.
Gandeste-te daca mi-as fi pus ca username chiar numele meu, si cineva ar fi considerat funny sa-mi faca ratingul -1000, iar un client ar fi cautat numele meu si ar ajuns pe acest forum. Ce impresie ar avea?
Ideea de "rating" mi se pare o aberatie in forma in care este implementata. Daca tot este aceasta facilitate, ar trebui sa fie afisat si cine a dat un calificativ, si de ce.
La tine treaba este foarte incurcata. Tu nu ai spus daca mostenirea este rezultatul retrocedarii sau nu. Eu am inteles din ceea ce ai spus tu ca nu ar fi vorba de retrocedari. Acum vad ca este vorba de bunuri retrocedate.
Prin lege a fost repus in termenul de acceptare a succesiunii. Dar este alta situatie.
Ti-am spus, notiunea de act de acceptare a succesiunii este destul de larga, si s-ar putea sa fi indeplinit astfel de acte, dar sa nu stii ca reprezinta acte de acceptare. Tu cam faci confuzia intre acte de acceptare si inscrisuri. Nu e acelasi lucru.
Pai deaia exista avocati, sa gaseasca acte de acceptare tacita a mostenirii. Cand am spus ca o vor impartii jmekerii, la asta m-am referit. Trebuie sa fi istet sa iesi din situatia asta.
Răspuns la discuția MERGE GREU!
Da, merge greu, mai era un topic despre site.



Ce-mi spuneti baga putin groaza in mine.

Mai bine sa prezint putin speta, ca sa fim mai pe concret.
Unchii mei s-au manifestat, dupa moartea bunicii, cam asa: unul a inscris un pamant la o asociatie, altul a taiat pomii din curtea casei, altul a lucrat alt pamant, altul a cules via. Se cheama asta acceptare tacita?


DA. In principiu da. Trebuie facut distinctie intre acte de administrare si de dispozitie, dar ei pot invoca acceptarea succesiuni.



Pe de alta parte, eu am convocat dezbaterea succesorala la notar, dar dupa 1 an de la moartea bunicii (nu stiam de faza absurda cu 6 luni)

Nu ne-am inteles la dezbatere si urmeaza sa fac proces cu ei. Am vreo sansa, sau sunt terminat prin simplul fapt ca nu am facut act de acceptare, tacit sau nu?

Va rog sa-mi spuneti. Raspunsul vostru imi poate schimba viata :)

Tu nu ai primit nimic de la ei, nici un ban, nimic? Nu ai luat nimic din mostenire? Nu ai avut nici o intelegere cu ei privind mostenirea?
Vezi tu, teoria e teorie, iar practica e practica. In teorie, o ia statul, in practica o iau cei smecheri, din cei enumerati de tine. :D