avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1915 soluții astăzi
Forum Activitate 1964

Activitate 1964

Buna ziua , sotul meu are amenzi de circulatie din anul 2008 neachitate.
Ce se va intampla??ANAFUL va trimite notificare, se se prescriu avand 5 ani vechime???
Răspuns la discuția Titlu de proprietate teren
Tocmai aici este problema -dupa cate am citit registrul agricol probeaza folosinta nu si proprietatea( stiu de la tatal meu care acum este decedat)ca pamantul a fost dat in folosinta ptr. ca nu se putea angaja in BUCURESTI.Asta nu inseamna ,ca mamei naturale ar fi trebuit sa i se cuvina si terenul lui.Dupa cate v-am spus , tatal meu a decedat si a murit cu sufletul neimpacat.Cei de la Primarie mi-au spus ca tatal meu nu ar fi facut cerere de emitere titlu de proprietate??????????????
In acest caz ma poate ajuta cineva ,sa-mi spuna ce este de facut si daca am vreo sansa de a rezolva aceasta problema????????????
Răspuns la discuția Titlu de proprietate teren
1964 a scris:

Dupa cum v-am relatat , tatalui meu trebuia sa i se emita titlu de proprietate ptr terenul parintilor adoptivi, intucat elare certificat de adoptie cu drepturi depline.
Insa in registru agricol de la Primaria Nuci ILFOV, terenul parintilor adoptivi apare ca s-a cedat la parintii naturali, iar titlu de proprietate este facut pe numele mamei naturale ,incluzand si terenul parintilor adoptivi.
Din acest motiv ,v-am intrebat daca exista un termen ptr solicitatare unui alt titlu de proprietate in care sa fie departajat terenul parintilor naturali separat de terenul parintilor adoptivi ai tatalui meu.


Răspuns la discuția Titlu de proprietate teren
Dupa cum v-am relatat , tatalui meu trebuia sa i se emita titlu de proprietate ptr terenul parintilor adoptivi, intucat elare certificat de adoptie cu drepturi depline.
Insa in registru agricol de la Primaria Nuci ILFOV, terenul parintilor adoptivi apare ca s-a cedat la parintii naturali, iar titlu de proprietate este facut pe numele mamei naturale ,incluzand si terenul parintilor adoptivi.
Din acest motiv ,v-am intrebat daca exista un termen ptr solicitatare unui alt titlu de proprietate in care sa fie departajat terenul parintilor naturali separat de terenul parintilor adoptivi ai tatalui meu.
Buna ziua
Intrebarea mea este: care este durata in ani , prin care se poate combate emiterea unui titlu de proprietate ptr teren intravilan???
Mai in detaliu,tatal meu care a fost infiat de rudele tatalui natural , ( tata fiind infiat cu drepturi depline ),terenul aferent parintilor adoptivi trebuia sa intre in posesia tatalui meu prin emiterea titlului de proprietate.
Primaria a spus ca, tata, nefacand cerere ptr emiterea acestui titlu , terenul a fost inclus in terenul tatalui natural , drept ptr catre tata numai are nici un drept.
Mergand sa verific registrul agricol -acolo am gasit ca terenul a fost cedat de la poz x-la poz y(respectiv la terenul tatalui natural).Neavand nici o baza legala , in sensul ca acest teren a fost cedat de buna voie(asa se intelege)-in acest caz care poate fi rezolvarea , si daca se mai poate face ceva -ca tatalui meu sa-i revina
acest teren .
Va multumesc .
Discuție licenta taxi
Buna ziua
Sotul meu, are SOCIETATE DE TAXI cu 3 licente +3 masini.
Intrebarea mea este urmatoarea?
Vrea sa dea 2 licente +2 masini altei societati de taxi
Se poate asa ceva ??