avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate Hojda35

Activitate Hojda35

Răspuns la discuția Cauza respinsa
Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra, dar mai vreau sa adaug inca un singur lucru, autoritatile locale au fost de la inceput alaturi de noi, atit prim incercarea de a media conflictul si de a gasi o solutie in a redeschide drumul, cit si cu documente si sfaturi pentru a deschide cauza in justitie. Toate expertizele topografice si documentele arata ca pe acolo trece alest drum de zeci de ani, cu toate ca acest drum trece si pe alte proprietati nimeni nu a mai blocat acest drum, adoar acest cetatean care nici macar dupa 1 an dupa ce a cumparat terenul a inchis drumul , iar el nu crea sa discute cu nimeni.Aiti noi cit si primaria am incercat sa-l despagubim la pretul cerut de el dar pur si simblu nu vrea, sa cheltuit peste 14.000 ron cu acest proces si nici macar nu sa facut dreptate, noi suntem disperati munca noastra de o viata se risipeste, nu mai avem incredere in justitia din Romania.
Va rugam sa n-e spuneti daca mai exista vreo cale legala sa redeschidem drumul ,sunt cetateni printre noi care doresc sa isi faca dreptate cu mina lor fara sa tina cont de consecinte. Va multumesc respectos.
Buna Ziua, cer parerea unui expert in cazul nostru sa stiu daca se mai poate face ceva. In anul 2010 un cetatean a cumparat o bucata de teren pe care trecea un drum de caruta agricol sezonier,terenul se afla pe un deal si dupa putin timp acesta a blocat drumul construind un gard si o casa astfeli incit nu a mai permis trecerea nimanui pe el.Eu impreuna cu alti cetateni am sesizat la primarie si politie, acestea s-au deplasat la fata locului de mai multe ori si au amendat acest cetatean dar si asa nu a vrut sa redeschida drumul atunci grupul nostru l-a citat in instanta.Cu toate ca primaria a emis documente care arata ca drumul a fost acolo de peste 100 de ani, cu martori atit fostul proprietar de teren cit si alti cetateni batrini din sat , dar si expertul topograf care a constatat existenta drunului, judecatorul a respins cauza.Daca in prima instanta am avut cistig de cauza ,cetateanul care a blocat drumu a facut recurs la curtea de apel, de aici cauza sa reintors la prima instanta care de data aceasta a respins cauza noastra pe motiv ca ,,,nici unul dintr-e noi nu avem certificat de proprietate sau intabulati pe teren,,,Va rugam sa n-e spuneti ce se mai poate face in acest caz sa obtinem redeschiderea drumului..? .Deoarece este o zona de munte nu avem alta cale de aces la terenurile noastre asa ca toata productia noastra de pe aceste terenuri putrezeste acolo.Va multumesc.