avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters291399

Activitate ContSters291399

stimate domnule, constat ca speta invocata de mine s-a transformat intr-o problema de orgoliu profesional sau personal in ciuda indemnului meu de a reciti fondul chestiunii invocate de mine! refuzati cu obstinatie sa raspundeti unor intrebari simple si clar formulate: aveam DREPTUL de a conduce autovehicule peste 3.5 t in baza permisului obtinut CONFORM LEGII in 1988? da sau nu? mai am acest drept in 2003 daca n-am atestat? da sau nu? in absenta atestatului, este sau nu este acest drept anulat retroactiv DE FACTO?? ce anume va este asa greu sa intelegeti ca jurist in intrebarea mea?
stimate domn, va cer scuze dar parca nu vorbim limba romana amindoi; chiar asa de prost am exprimat sensul intrebarii si revoltei mele? asa de imposibil e de raspuns la intrebari punctuale exprimata cu majuscule? CUNOSC LEGISLATIA ARR deci revedeti intrebarile mele si - va rog - nu-mi mai raspundeti, pt ca eu intreb CLAR un lucru iar dvs imi raspundeti la altul. daca gresesc eu, va rog sa ma scuzati. va multumesc ca ati incercat.
multumesc de buna intentie dar ati mentionat eronat 2 chestiuni: 1. E LEGAL SA FIU OBLIGAT RETROACTIV SA RE-OBTIN UN DREPT DEJA OBTINUT CONF. LEGII? 2. NU exista in europa de vest atestat transport marfa sau atestat transport persoane ci doar atestat ADR (marfuri periculoase). deci regret ca insist dar intrebarea mea de fond a tot nu are raspuns. imaginati-va ca dupa obtinerea dreptului dvs de a profesa avocatura statul vine dupa 20 de ani si zice ca nu mai sint valabile diplomele si certificarile dvs in nici un fel , decit daca daca le cereti lor un atestat ; altfel, va apucati de agroturism sau Dumnezeu-stie-ce, pt ca asa vrea statul roman. si nici macar nu sint sigur ca am gasit cea mai sugestiva comparatie dar esenta ramine : ce se intimpla DE FACTO cu dreptul meu obtinut CONF. LEGII, de a-mi face meseria pt care am petrecut 11 luni in scoala profesionala? ESTE SAU NU ESTE ANULAT DE FACTO? POATE SA-MI IA O LEGE, RETROACTIV, UN DREPT OBTINUT LEGAL? eu asta va intreb. in rest, despre faptul ca uniunea europeana ma obliga sa dorm in camion la 10 km de casa pt ca am atins 9 ore de condus pt ca a doua zi sa ma considere apt de alte 9 ore de mers la fel ca pe cel care a dormit in patul lui sau despre prostia omeneasca in general, la care politicianul roman suscrie instantaneu, ei bine, pt asta nu exista instanta de apel... astept raspunsul dvs., cu scuze pt insistenta.
1 . cine mi-a spus ce? 2. spre rusinea mea, am uitat bruma de latina din scoala dar intuiesc traducerea; asadar, nu o ironie ci un raspuns mi-ar fi util. multumesc
escroc mai mare decit statul roman exista? iata speta: conf. decret 328/1966 eu obtin DREPTUL de a conduce autovehicule de toate categoriile in 1988. zic eu, permisul meu ATESTA acest drept; in vremea lui tariceanu, mi se spune: ,,nu, nu mai poti conduce nici o masina peste 3.5 tone decit daca te atestam noi la fiecare 5 ani, pe banii tai, fireste''. intreb si eu ca prostu': de facto, nu mi-a fost anulat UN DREPT OBTINUT LEGAL PRIN APLICARE RETROACTIVA A UNEI LEGI??