avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2007 soluții astăzi
Forum Activitate gbidea

Activitate gbidea

Răspuns la discuția Plata CASS in doua tari din UE
Dar si cei din Slovacia trebuie sa plateasca CAS. Ei au 2 optiuni : fie il platesc in Romania (lucru cu care nu sunt de acord) , fie il platesc in Slovacia , cu conditia sa le demonstrez (cu adeverinta de la Casa de sanatate din Romania) ca nu platesc si in Romania .
Pentru mine logic ar fi sa nu fiu obligat sa platesc contributia in 2 tari , doar daca eu agreez acest lucru . Inteleg ca nu am voie sa fiu platitor in doua locuri , ceea ce imi provoaca aceste incurcaturi .
Sunt angajat de curand cu contract de munca la o companie in Slovacia .
In acelasi timp , obtin o remuneratie din participarea ca membri in CA al unei societati din Romania , care plateste si CASS in Romania (nu sunt angajat al acelei companii, doar membru in Consiliul de Administratie) ..
Problema este ca cei din Slovacia nu imi pot plati contributia la asigurari de sanatate in Slovacia atata timp cat nu fac dovada ca nu platesc si in Romania . Firma din Romania unde sunt membru CA spune ca nu poate sista plata contributiei decat daca renunt la indemnizatia de membru CA .
Este adevarat ca nu pot plati contributii in 2 tari simultan ? Care e logica ?
Este corect sa nu pot renunta sa platesc CAS in Romania (din acel CA ) ptr a putea demonstra aici in Slovacia ca nu mai platesc si in alta parte ?
Care este solutia in acest caz ?
Multumesc,

Gheorghe Bidea