avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 857 soluții astăzi
Forum Activitate Nes

Activitate Nes

Va multumesc! Oricum, mi se pare absurd. In cazul unei casatorii de convenienta cel mai simplu este sa faci in asa fel incat sa coincida adresele din acte, mai greu e sa ai si un copil impreuna, si proprietati, si martori - vecini, etc. Acum 5 ani, cand am obtinut acel statut de resident-membru de familie - am avut un interviu in scopul stabilirii daca casatoria este de convinienta sau nu. Va multumesc si va tin la curent.
Am recitit mesajele mele si nu cred ca am dat de inteles undeva ca nu am un loc de munca, din contra - nu ca ar fi esential in cazul de fata. Suntem casatoriti, avem un copil, am un loc de munca si suntem amandoi proprietari ai apartamentului in care stam, si nu avem domicilii diferite - doar in cartea de identitate a sotului mei figureaza o alta adresa, el fiind proprietar, co-proprietar a mai multor apartamente. Declaratia respectiva am completat-o pentru ca asa prevede OUG 194 din 2002 cu modificarile si completarile ulterioare, nu fiindaca ni s-a cerut din motivul ca avem adrese diferite in buletin. Insa, la finalul procedurii a iesit un talmes-balmes, cu 3 femei vaicarind in jurul dosarului meu - ce ne facem, valeu valeu - adrese diferite. Dupa o discutie fara sens s-a tras o linie si mi s-a spus sa depun ce vreau eu si ei vor face cum cred ei.. si au la dispozitie 30 de zile.

Din cate am citit in lege, din prima nu au dreptul sa-mi refuze prelungirea cartii de rezidenta, ci o sa-mi ceara sa completez dosarul. Ce m-ar interesa in conditiile acestea - ce se intampla cu statul meu de membru de familie a cetateanului roman in cazul expirarii cartii de rezidenta? Care este procedura?

Va multumesc!

Am uitat sa precizez ca am obtinut acest statut in 2008 si nici atunci nu am avut aceeasi adresa in acte, si atunci nu am avut nici copil. Am precizat acest aspect la ORI, la care mi s-a raspuns ca s-a modificat legislatia. Aici va rog frumos sa ma ajutati - este intr-adevar o schimbare in legislatie in ce priveste acest aspect?
Va multumesc!

Totusi, am dat si o declaratie amandoi precum ca locuim la aceeasi adresa impreuna. Aia ce valoare mai are, daca musai in buletin trebuie sa avem aceeasi adresa (ceea ce eu personal nu am gasit sa fie precizat in lege)?
Buna ziua!
Sunt cetatean al Rep. Moldova, sunt casatorita cu cetatean roman si posesare a unui card de rezidenta pt membrii de familie. Astazi am fost la ORI pentru prelungirea acestuia, impreuna cu sotul meu - ca asa mi s-a cerut. Actele pe care le-am depus conform cerintelor celor de la ORI: doc de trecere frontiera, copie act de identitate cetatean roman(sot), certif de casatorie romanesc, certif de nastere a copilului, dovada asig sociale la CAS, adeverinta medicala din care sa rezulte ca nu sufera de boli care sa puna in pericol sanatatea publica, decalaratia solicitantului din care sa rezulte inexistenta starii de bigamie sau poligamie, declaratia cetateanului roman din care sa rezulte ca acestia convietuiesc impreuna la adresa declarata, 260 lei +5 lei taxe, dovada detinerii legale a spatiului de locuit, declaratii de prelucrare de date cetatean roman + strain. Intrebarea mea este daca e legal sa-mi ceara dovada asig sociale de la CAS, comunicandu-mi ca nu e suficienta adeverinta de la angajator - adev tip conf Ordinului Nr. 617/2007 si daca poate fi un motiv de refuz de acordare a vizei de sedere faptul ca sotul meu este co-proprietar al apartamentului nostru- unde eu am adresa de rezidenta, insa adresa care figureaza in buletin este alta. M-ar interesa in special raspuns la a doua intrebare. Multumesc!