avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate george_86

Activitate george_86

Buna ziua tuturor,

Postez acest subiect in speranta ca ma veti putea ajuta.

Povestea incepe in anul 2011 cand urmare a unui parteneriat verbal cu o companie de internet, am deschis in numele lor un site de gazduire jocuri (eu administram serviciile, ei ofereau echipamentele). Pe acel site am activat 4 metode de plata dintre care:
- Sms si plata online cu cardul (pentru care compania avea contract cu o alta persoana juridica si lunar se facturau platile)
- Paypal si depunere in cont bancar
Ultimele 2 metode de plata erau pe numele meu, eu fiind persoana fizica.
Problema este ca, acum 2 zile, am inteles ca administratorul firmei a fost citat intr-un dosar penal si rugat sa se prezinte la politie sa de-a declaratii ca cineva a depus o plangere pentru "concurenta neloiala si evaziune fiscala" si ca dovada au un print-screen (poza) de pe site in care apare numele meu respectiv cele 2 conturi personale.
Azi dimineata, administratorul firmei a fost la politie si a declarat ca platile facute catre conturile mele erau cu titlu de donatie urmare a intelegerii mele cu clientii iar, cei ce doreau factura fiscala erau directionati sa plateasca prin sms sau online cu cardul.
Acum el imi transmite ca luni dimineata trebuie sa ma prezint si eu la politie cu extrasele de cont ale celor doua conturi din 2011 pana astazi ca cei de la politie sa cuantifice suma intrata in conturi respectiv sa ma penalizeze deoarece nu am platit TVA si impozit pe acel venit. El imi spune ca cei de la politie i-au transmis ca daca suma incasata este sub 5000 RON situatia se inchide cu amenda penala. Ideea este ca acei bani nu au intrat in firma, ci au ramas in buzunarul meu, intelegerea noastra fiind 50% - 50% din castiguri. Datorita faptului ca nu voiam sa complic situatia, am preferat sa pastrez ce incasam pe conturile personale si castigurile din sms si online cu cardul ramaneau in firma.
Sincer eu sunt un pic derutat si nici nu cunosc legea asa bine, pe oricine intreb parca totul devine mai confuz.
Va rog sa imi spuneti daca eu, ca persoana fizica, sunt obligat sa imi declar veniturile, respectiv daca ceea ce se petrece este ceva normal si cum ar trebui sa procedez?
In prezent eu nu am primit citatie de la politie.