avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Activitate Irina_gabriela

Activitate Irina_gabriela

Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
DPN este in jur de 1- 5 Octombrie, iar statutul meu este de postdoctorand incepand cu iulie 2014 inclusiv luna octombrie 2015 (contractual se finalizează la sf lui octombrie).

Avand in vedere ca bursa nu este supusa impozitului, sa inteleg ca nu se tine cont de cuantumul (3700 ron/luna) ei?

Va multumesc,
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Acesta a fost mail-ul trimis de mine:

Buna ziua,

Va contactez cu rugamintea de a ma ajuta in urmatoarea situatie:
Am calitatea de postdoctorand si beneficiez de o bursa postdoctorala (finantata prin fonduri europene Posdru).
In condițiile noii legi nr.1/2010 (art. 165, 164 / art. 171, 172) venitul care îl obțin din această bursă postdoctorală este luat în calcul la stabilirea cuantumului indemnizației pentru cresterea copilului (conf. art.2 din OUG nr. 111/2010)?

OUG 111/2010 privind concediul si indemnziatia lunara pentru cresterea copiilor spune:
Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;

b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.
...

(5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
...

n) au calitatea de doctorand, în condițiile prevăzute de Legea educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare;

Iar raspunsul primit de la ANPIS a fost:

Asa cum scrie si textul pe care l-ati selectat, se iau in calcul veniturile supuse impozitului pe venit, conform legii nr. 571/2003 privind codul fiscal.
Precizam ca daca bursa postdoctorala nu este supusa impozitului pe venit, conform art. 42, lit. I din legea nr. 571/2003 privind codul fiscal, acest venit nu va fi luat in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru cresterea copilului.



Va multumesc,
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Buna dimineata!!

raspunsul primit de la ANPIS ..a fost acela ca bursa nu este supusa impozitului pe venit! nici macar nu au vrut sa auda de varianta :Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
...

n) au calitatea de doctorand, în condițiile prevăzute de Legea educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare

In aceste conditii trebuie sa ma adresez altor instituții? sau ma poate ajuta cineva in clarificarea situatiei mele?

Va multumesc,
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Buna ziua,

raspunsul primit de la ANPIS a fost:
Asa cum scrie si textul pe care l-ati selectat, se iau in calcul veniturile supuse impozitului pe venit, conform legii nr. 571/2003 privind codul fiscal.
este normal, legal?
Multumesc



Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Buna ziua,

In condițiile noii legi nr.1/2010 (art. 165, 164 / art. 171, 172) venitul care îl obțin din această bursă postdoctorală este luat în calcul la stabilirea cuantumului indemnizației pentru cresterea copilului (conf. art.2 din OUG nr. 111/2010)?
M-am adresat (din nou) ANPs-ului, acestia raspunzandu-mi ca, atat cat bursa postdoctorala nu este supusa impozitului pe venit, conform art. 42, lit. I din legea nr. 571/2003 privind codul fiscal, acest venit nu va fi luat in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru cresterea copilului.
deci..care ar fi raspunsul final?

va multumesc,
Irina
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Buna ziua,

Revin cu aceeași problemă legată de indemnizația de creștere a copilului.
M-am adresat ANPs-ului care mi-a comunicat că HG nr. 567/2005 privind organizarea studiilor universitare doctorale (postdoctorale) a fost abrogată, acum aplicându-se prevederile legii 1/2010 (legea educației naționale). Evident că am răsfoit-o...dar nu am gasit un răspuns concret!!
mă puteți ajuta..indruma?

Vă multumesc,
Irina
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Multumesc..
Ma voi adresa si anps@prestatii sociale.ro pt o clarificare mai sigura!

Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil
Multumesc frumos....dar toate aceste informatii le detin!
Programul (Posdru) prin care sunt angajata ...este finantat prin fonduri europene iar veniturile nu sunt supuse impozitului; este un contract (bursa mai exact) semnat cu universitatea si atat!
data probabila a nasterii este 10-15 oct.
Multumesc
Buna ziua.
As vrea sa stiu daca primesc indemnizatia pentru cresterea copilului in conditiile in care sunt angajata printr-un program finantat prin fonduri europene, mai exact Postdoctorat.
Multumesc!
Multumesc! Ma voi adresa si Agenţiei Naţionale pentru Plăţi şi Inspecţie Socială, pentru o confirmare clară!!!!