avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Activitate dilec

Activitate dilec

Răspuns la discuția Concediu crestere copil
am inteles, deci stimulentul il primesc pana la 2 ani chiar daca incep la 12 luni ,
dar in a 12a luna de concediu, care teoretic este "luna tatalui" eu daca raman in concediu mai primesc indemnizatia de 85% in a ceea luna ?
am trimis mail si pe adresa de mai sus,
multumesc
buna ziua, sunt in concediu de crestere copil pentru 1 an, am nascut pe 15 august 2012 si teoretic pana pe 15 iulie 2013 trebuie sa ma intorc in campul muncii,
am sunat la serviciul de alocatii si indemnizatii pentru a intreba cu cate zile inainte trebuie sa ma intorc la serviciu pentru a beneficia de stimulentul de 500ron si mi s-a raspuns ca ma pot intoarce si in a 12 luna adica inainte de 15 august dar in aceea luna nu beneficiez de acel stimulent de 500 ron, restul luniilor pana cand bebe implineste 2 ani voi primii cei 500ron,
Am cautat ceva scris pentru cele spuse de doamna de la serviciul de indemnizatii si alocatii deci acolo inde depun dosarul de indemnizatie si de stimulent dar nu am gasit nimic, am rugat-o sa imi dea ceva scris dar a zis k nu este nevoie ca practic ca vin cu dosarul de stimulent in a 12a luna si voi primii banii.
Cei de la munca de la mine cand le-am spus aceasta poveste a zis k nu are cum sa fie adevarat ca nu este specificat nicaieri.
Dumneavoastra ce spuneti?