avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Activitate nicole111

Activitate nicole111

concret,ce trebuie sa fac? sa ma duc acum la procuratura si sa depun o plangere sau sa astept scrisoarea cu decizia de la procuratura si apoi sa fac plangere?Precizez ca pe data de 27.05.2013 am fost chemata la politie,unde am fost informata ca s-a deschis un dosar penal pe numele meu pentru furt calificat si am fost pusa s-a semnez declaratia *mea*,scrisa de politai (nu stiu de ce s-a procedat asa,eu am liceul terminat ,nu ar fi trebuit sa scriu eu declaratia?).am mai fost pusa sa semnez o hartie ,scria articolul de lege la care am fost incadrata.referitor la aceast document trebuie sa fac plangere la procuratura?
dupa ce imi vine scrisoarea acasa de la procuratura?
multumesc!
am inteles
am nevoie de un raspuns!
In martie am fost prinsa furand dintr-un supermarket 2 produse in valoare totala de 23 lei. Produsele au fost restituite, magazinul a spus ca nu se constituie parte civila si in scris. Am dat declaratie la echipajul de politie care a venit la fata locului,apoi la sectorist (care a spus ca o sa propuna NUP procurorului).

La 2 luni distanta am fost sunata de la politie si mi-a fost adus la cunostinta de catre un *politist civil* (nu stiu ce grad are) ca are un dosar penal pentru furt calificat pe numele meu si m-a invitat la sectie.
Aici d-nul politist a scris o declaratie (aceeasi - am fost la magazin, am cumparat produse alimentare in valoare de 50 lei, pe care le-am pus in cos, impreuna cu cele 2 produse incriminatoare, in mod aleatoriu, iar cand m-am apropiat de casa de marcat.mi-am dat seama ca nu am banii necesari pentru toate produsele si am bagat cele 2 produse in buzunar. Am fost oprita la iesirea din magazin de 2 agenti de paza) in numele meu pe care am semnat-o.
Mi s-a spus ca a fost deschis un dosar penal pe numele meu si ca voi primi o amenda administrativa. Am intrebat daca nu se putea NUP? A spus ca procurorii de la noi din oras nu dau NUP,ci prefera UP! Si oricum la mine nu este cazul!

Am intrebat daca pot sa fac recurs la decizie, mi-a zis ca nu se poate asa ceva (ca doar la contraventiile se face,nu la infractiuni). Va spun, nu amenda vreau sa o contest (sunt de acord ca am gresit si trebuie sa platesc pentru asta) ci dosarul penal! (pentru 23 lei)!
Am vazut violatori cu NUP! ce cai de atac pot utiliza?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

[Va rugam nu mai scrieti cu majuscule si folositi semnele de punctuatie fara sa faceti abuz de ele]