avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate eagle24ro

Activitate eagle24ro

Multumesc de raspuns. SI chiar daca in realitate nu a fost vorba de inselaciune, ci doar o greseala care s-a reparat, cel care a reclamat nu poate face nimic care sa retraga plangerea sau care sa dea un alt curs dosarului? O sa fiu chemat la audieri in localitatea respectiva? Ma asteapta cazierul? Ce urmari pot sa apara?
Buna ziua!
Acum 6 zile am avut o neintelegere cu un client si acesta a depus o plangere la politie pentru iseslaciune. Intre timp am rezolvat problema pe cale amiabila si acesta a spus ca se duce sa retraga plangerea.
Mi-a zis ca a fost la politie dar ca ofiterul la care a depus plangerea nu era de servici atunci si ca acum asteapta sa il sune.
Am 2 intrebari:
1) Este posibil asa ceva? Sa poata retrage plangerea doar cu ofiterul cu care a facut-o si sa astepte telefon de la politie? Sau ma minte?
2) Cate zile dureaza pana imi vine citatia acasa? (plangerea a depus-o in alt oras)

Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua tuturor!
Zilele trecute am avut o experienta care nu vreau sa se mai repete in veci si nu o doresc nimanui. :( Va rog daca puteti sa ma ajutati cu niste raspunsuri sau cu niste sfaturi.
Ocazional mai vand diverse lucruri pe internet si n-am patit niciodata ca acum. Vineri am rugat un coleg de camin in schimbul unei beri sa-mi duca un colet cu plata ramburs la posta pentru ca aveam examen si nu aveam timp sa merg. Zis si facut. Seara ma intalnesc cu el imi da chitanta de la posta si observ ca numele era gresit o litera, desi ii dadusem formularele corect scrise. Pentru moment m-am gandit ca poate au gresit cele de la posta si cand vin banii nu e mare problema ca isi dau seama.
Stabilisem cu clientul sa ne auzim la telefon cand ajunge coletul. Pana marti seara vad ca nu ma suna si il sun eu. Cand il sun era nervos si aflu cu stupoare ca nu i-a ajuns ce a comandat, eu i-am trimis un obiect de 185 lei si el a primit niste obiecte cu o valoare de 3-4 ori mai mica.(electronice) #-o . Coletul i-a ajuns luni dar nu m-a sunat sa discutam ci a mers a doua zi direct la politie sa faca reclamatie. Am incercat sa-l calmez si i-am spus ca e o greseala, ca s-a intamplat ceva si ca-i trimit banii a 2-a zi, ca stiu ca nu e de joaca cu asa ceva. Dupa ce am terminat de vorbit m-am dus peste colegul care a fost sa puna coletul si se jura pe toate cele ca el nu a umblat la colet desi imi era gresit numele (o litera) atat pe chitanta de la mine cat si pe colet si chitanta ajunse la client (ca l-am intrebat), deci clar cineva rescrisese formularele, dar nu inteleg de ce pentru ca putea doar pe cutie cand o reambala. A 2-a zi (miercuri) am fost sa trimit banii clientului tot prin posta si am reusit sa ma inteleg cu el pe cale amiabila iar dupa o luunga discutie (telefonic si mesaje) a sups ca intelege si se duce sa anuleze reclamatia. Intre timp banii care trebuia sa-i ridic de la posta sunt blocati de politie si nu-i pot ridica. (joi) Am ramas si cu banii blocati si fara colet si cu probleme pe cap. :((
Cu ce ma puteti ajuta la oricare dintre urmatoarele situatii. Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

1) Ce sa fac cu colegul de camin, sa-l denunt la politie? Pentru ce as putea sa-l acuz? Nu am nicio dovada ca a umblat la colet. Poate numai camerele de la posta sa-l fi inregistrat cand l-a dus dar doar atat.
2) Reclamatia facuta la politie se poate retrage fara sa-mi faca dosar?
3) Daca imi vine citatie ca sunt acuzat de iselaciune ce pot sa fac si cum pot dovedi ca nu sunt vinovat?
4) Ce se intampla daca imi vine citatie cu numele gresit?
5) Daca ma cheama la audieri cum pot sa-mi construiesc apararea?
Prezint urmatoarele dovezi: - am factura ca i-am inapoiat banii clientului
- detin numeroase mesaje pe telefon primite de la client printre care se confirma ca a ridicat banii si ca va merge sa retraga plangerea + datele personale ale lui
- nu am ridicat banii de la posta pentru acel colet
6) Cu un avocat pot sa ajung la o amenda adminsitrativa si sa scap fara cazier?

7) Pot sa fiu condamnat pentru asa ceva :(?