avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1807 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters293565

Activitate ContSters293565

Buna ziua! Sunt nou :D si sper sa nu va plictisesc prea mult si sa postez acolo unde trebuie:).Astea fiind zise sa purcedem la miezul problemei :).
Ma aflu in urmatoarea situatie: in luna martie la un concurs organizat de o firma am castigat o masina! S-au efectuat toate demersurile, am platit toate taxele (si credeti-ma ca au fost cateva) si dupa cateva mii de euro cheltuite si multi nervi si multe saptamani in sfarsit masina a ajuns in proprietatea mea inmatriculata definitiv pe numele meu. La inceput cand s-a predat masina cei de la firma organizatoare impreuna cu mine am intocmit un proces verbal de predare-primire a premiului. Aici mentionez, daca nu cumva ar fi trebuit sa o fac mai devreme ca masina era inscriptionata cu un mesaj publicitar destul de mare pe laterale si capota. La intocmirea respectivului proces verbal s-a mentionat si urmatoarele "Prin prezentul proces verbal partile sunt de acord ca se obliga sa pastreze inscriptiile "..." de pe masina timp de 6 luni de la predarea masinii in scopuri publicitare. Inscriptiile sunt pozitionate pe capota, portiere stanga si portiere dreapta. Se ataseaza la acest proces verbal fotografii cu masina inscriptionata". Nu se mentioneaza nici o sanctiune in caz contrar, nu se mentioneaza nimic in caz contrar decat cele citate mai sus. Intrebare: ce mi se poate intampla daca le dau jos, ce riscuri imi asum. Mentionez ca la acele inscriptii nu se mai face referire in alta parte, ca masina e inmatriculata DEFINITIV pe numele meu, ca in afara de acel citat nu se mai mentioneaza altceva de genul ce se intampla daca nu mentin inscriptiile. O sa fiu intrebat ce am cu ele, motive ar fi multe insa principalul e ca am gasit-o de mai multe ori lovita, zgariata, chiar unul din autocolante mi-a fost smuls intr-o seara (pacat ca nu le-a scos toate :)))) si cand dintr-o parcare de 20 de masini doar tu ai probleme astea iti pui intrebari. Si pe parcursul procesului de inscriere am observat de asemenea foarta multa invidie, rautate. Caz concret la RAR au atins-o de mai multe ori cu instrumentele lor de lucru chiar lasand o zgarietura destul de adanca pe bara si in momentul in care le-am reprosat asta mi s-a replicat : "Lasa ca doar nu ai dat bani pe ea". In speranta ca voi primi un raspuns va multumesc!