avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1113 soluții astăzi
Forum Activitate DLT

Activitate DLT

multumesc!
Da, asa stau lucrurile. Invitatia la sedinta de informare a fost deja expediata, la solicitarea uneia dintre parti (reclamantul). Intre timp, "paratul" (folosesc terminologia specifica instantei, desi nu s-a ajuns inca acolo) a achitat datoria la zi, deci "conflictul" s-a stins, nu mai exista obiectul medierii. Dar eu vorbesc aici despre o informare; procedura consider ca trebuie incheiata (discutia nu are nicio legatura cu aspectul financiar) in sensul emiterii unui document. Sau nu? Spre ex. la incheierea PV-ului de informare trebuie specificat motivul pentru care nu s-a realizat informarea; ar putea fi acesta un motiv: "conflictul s-a stins intre timp si nu mai exista obiectul informarii cu privire la avantajele medierii acestuia"?
Buna ziua,

va rog sa imi raspundeti- daca se poate- la urmatoarea intrebare: ce se intampla in cazul in care conflictul dintre parti s-a stins inainte ca acestea sa se prezinte la sed. de informare privind avantajele medierii, programata deja? Am o astfel de situatie, practic a disparut obiectul sedintei de informare; totusi, eu as emite cel putin PV de informare pt. solicitant, avand in vedere ca ar putea reaparea conflictul (este vorba despre plata constanta/lunar a unei sume de bani; debitorul a ajuns la zi cu plata, dar este posibil sa acumuleze din nou intarzieri).

multumesc!