avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Activitate esincu

Activitate esincu

De la ce data se aplica actualul cod fiscal?
Multumesc!
Am avut calitatea de asociat intr-o firma, alatri de alta persoana. Eu si colega mea ne-am hotarat sa vindam partile sociale.Am gasit cumparatori (tot 2 persoane). Urmand sfatul avocatului, in prima faza persoanela care voiau sa cumpere au intrat in firma prin majorarea capitalului social. In a doua etapa a urmat cesiunea partilor detinute de mine si colega mea. Am semnat actele de cesiune in data de 29 martie 2013, urmand ca avocata partilor care cumpara actiunile sa depuna actele la Registrul Comertului. Am primit banii pentru cesiune si am fost anuntata ca cesiunea s-a realizat. Am verificat La Registrul Comertului daca cesiunea s-a realizat si am constatat ca nici macar nu au fost depuse actele. Am incercat sa iau legatuta cu unul dintre cumparatori(celalalt cumparator fiind cetatean strain), dar refuza sa vorbeasca. La Registrul Comertului figuram ca actionari:eu cu 43,09% din capitalul social, colega mea cu 50,10%, Cumparatorul roman cu 4,54% si cumparatorul strain cu 2,27%. Imi este teama ca in firma se petrec lucruri ilegale de care eu nu vreau sa raspund. Cum trebuie sa procedez pentru a nu fi implicata in ilegalitati si cum sa procedez pentru a avea loc cesiunea?
Multumesc, E.Sincu