avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate enetatiana

Activitate enetatiana

multumesc frumos
da dar m-am uitat in contract si la articolul unde este descris modul de calcul a penalitatilor este un spatiu necompletat adica o liniuta si procentul _% eu ce sa inteleg de aici de unde stiu eu care este valoarea penalitatilor
Buna ziua ,
Situatia este urmatoarea: Acum vre-o 4 ani sotul meu a contractat un CAR,din anumite motive (niste necazuri cu copilul la nastere)am intarziat cu platile depasind termenul.Desi ne-am dus si am vorbit cu cei de la CAr-ul respectiv au zis ca nu-i nimic platiti cu intarziere dar sa platiti , noi cerusem reesalonarea (verbal )ca scris nu ne-au primit, au zis ca nu e nevoie sa depunem solicitarea in scris si i-am crezut ptr. ca au zis ca nu va fi nici o problema. Minciuna!La cam 10 zile am fost somati prin executor judecatoresc sa achitam tot creditul restant. Sotul meu, titularul creditului, a semnat un grafic de plata prin care pe langa retinerea din salariu platea si o rata de 105 lei ptr ca garantii nostri sa nu aiba de suferit.
In somatia de la executor era trecuta clar valoarea debitului restant, penalitatile pana la data inceperii executarii si taxele de executare.
Acum, cand mai avem 2 luni de platit ca sa stingem toata datoria , sa ne spuna executoarea ca responsabila de la CAR-ul respectiv vrea sa mai ceara inca vreo 500 LEI asa zise penalitati generate in perioada cat noi plateam suma supusa executarii prin executor.
Este normal ca un credit executat silit sa mai generezae penalitati ?ce putem face mi se pare un abuz !este vreo baza legala sa oprim acest abuz