avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2000 soluții astăzi
Forum Activitate biancab

Activitate biancab

Am spus si putin mai sus, stiu si eu ca in cazul infractiunilor e dosar penal, iar in cazul contraventiilor se intocmeste proces verbal de constatare a contraventiei, nelamuririle mele reies tocmai din faptul ca desi e infractiune si i-au spus ca se va înainta dosarul la parchet totusi s-a intocmit si proces verbal de constatare a contraventiei.
nu a primit un exemplar din procesul verbal de contraventie, din cate mi-a povestit fraelel meu s-a mentionat in proces ca a fost oprit pentru verificare la un control obisnuit si s-a constatat ca circula cu numere expirate. Cat priveste sanctiunea inca nu stim, i-a fost ridicat carnetul, a primit o dovada pe care este trasa o linie la numarul zilelor in care poate folosi dovada si acum asteptam sa trimita Politia dosarul la Procuratura.
Stiu ca este infractiune, dar i s-a intocmit proces verbal de contraventie, acesta este unul dintre motivele pentru care am atatea intrebari.
Buna seara, as vrea cateva parari cu privire la urmatoarea "infractiune" : fratele meu sambata se intorcea de la o cabana, pe drum a fost oprit de un echipaj de politie, s-a constatat ca la ora 00 i-au expirat numerele rosii, i s-a intocmit proces verbal de contraventie, obligat sa isi paraseasca masina pe marginea drumului, in camp deschis si suspendat carnetul de conducere pe durata nedeterminata (a primit o dovada in acest sens). Greseala fratelui meu a fost ca a confundat/uitat data la care ii expira numerele (stia ca ii expira numerele in data de 27 august, data la care defapt ii expira asigurarea). Intrebarea mea este la ce ar trebui sa ne asteptam, este prima "infractiune" comisa, nu a fost comisa cu intentie, pur si simplu nu s-a uitat bine pe acte. Cam in cat timp este chemat la parchet? si ar putea sa obtina o davada de circulatie pana la rezolvarea dosarului.
va multumesc