avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Vlad1988

Activitate Vlad1988

Răspuns la discuția Cum pot beneficia de somaj?
D`asta v-am intrebat adineauri cat ar trebui minim pentru a nu exista probleme angajatorului si in acelasi timp sa mi se si acorde drept de somaj.
Răspuns la discuția Cum pot beneficia de somaj?
Eu am o vechime de 5 ani si 4 luni. Este posibil ca angajatorul firmei la care ar fi vorba sa ma angajeze sa imi faca contract de munca chiar pe o zi cum ati speficiat adineauri si sa nu aibe probleme de genu daca ar avea o inspectie si sa fie gasit in neregula cu asa ceva?
Răspuns la discuția Cum pot beneficia de somaj?
Buna ziua. In legatura cu dreptul de somaj. As dori sa stiu ce sa fac in urmatorul caz: Eu am demisionat de la locul meu de munca pe data de 14.10.2013 si stiu ca nu am cum sa ies in somaj dupa ce am facut acest lucru, dar as dori sa stiu cat timp (minim) ar trebui sa stau la o alta firma daca ar fi vorba sa ma angajeze pentru a iesi in somaj.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Cum pot beneficia de somaj?
Am inteles. Multumesc
Răspuns la discuția Cum pot beneficia de somaj?
Si daca nu doreste ca angajatorul sa incheie acel contract de munca. Atunci ce se poate face?
Răspuns la discuția Cum pot beneficia de somaj?
Se poate ca angajatorul sa imi incheie contractul fiind pe nedeterminat pentru a beneficia de somaj, sau ar trebui sa demisionez si sa ma angajez la alt loc de munca pana la expirarea contractului de munca de la celalalt posibil loc de munca? Mi s-a precizat ca nu poate sa ma bage in somaj pe motiv ca ar trebui ca firma sa nu aibe venituri sau lipsa activitate. As dori detaliat daca se poate. Multumesc cu stima
Buna ziua. As dori sa stiu si eu cum as putea intra si eu in somaj. Lucrez la firma de 5 ani cu contract nedeterminat si mi s-a precizat ca nu pot intra in somaj decat daca imi dau demisia de la firma respectiva si sa ma angajez la o alta cu contract determinat pana la expirarea aceluia. Rog sa imi precizati daca mai exista o alta solutie. Multumesc cu stima