avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Activitate sorin19pre

Activitate sorin19pre

Va multumesc frumos dle Tudor Valeriu. si referitor la intrebarea anterioara daca am mai lucrat in spania cu contracte sezoniere, in decursul a cativa ani acumuland peste un an vechime se ia in considerare pt pensie?
Mentionez ca am un handicap din nastere, accentuat beneficiind de indemnizatia de handicap, dupa decesul tatalui meu am optat si pentru pensie de urmas, si am mers la comisia de expertiza medicala in care mi-au eliberat aceasta decizie medicala cu gradul doi de invaliditate data iviri fiind din nastere, mam incadrat la pensia de urmas litera c pe toata perioada invaliditati.
Deci sa inteleg ca nu mai pot sa lucrez? Multumesc pt amabilitate
Primesc pensie de urmas, dar am decizie medicala de la medicul expert al asigurarilor sociale, care m-a incadrat in gradul doi de invaliditate, si pe baza acestei decizii am obtinut pensia de urmas.

si inca o intrebare va rog daca imi puteti raspunde. Am mai lucrat in Spania cu contracte de munca sezoniere, aproximativ 1 an de zile, care mi-sa oprit asigurari sociale. Mi-se poate pune la pensie aceasta perioada cat am lucrat? S-au nu se ia in considerare?

Va multumesc frumos pt informatii. Am pensie de urmas dupa tatal meu, cu gradul 2 de invaliditate eu am 28 de ani.
Buna seara, sunt pensionar de urmas, gradul 2 invaliditate. Intrebarea mea este; pot lucra in germania o perioada de doua luni cu contract de munca? Mi-se va taia pensia? Multumesc.