avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1175 soluții astăzi
Forum Activitate buradastoean

Activitate buradastoean

Buna ziua
vecinii mei care au gradina alaturata cu a mea au constriut fara autorizatie un gard pe terenul meu netinand cont de expertiza topografica la o dezmembrare care a avut loc in 1993.Eu mostenesc imobilul din 1995.Ei au construit gardul in 2011 fiind favorizati de primarul orasului.Inainte de acesta data exista gardul vechi , facut si acela fara autorizatie in neconcordanta cu expertiza topografica.Gardul nu a mai fost refacut in limite corecte deoarece tatal meu a decedat in 1994 si eu am tot amânat reconstruirea corecta.Cand am incercat sa stau de vorba cu ei, au chemat topograf spunand ca ei intabuleaza extinderea la casa pana la limita gardului intrand astfel pe terenul meu cu 80 mp , portiune critica a imobilului meu care constituie cale de acces auto catre drumul public.Pentru a-i determina sa-si construiască gard, fiind în fata casei lor,am decis sa refac gardul cerand de la primarie aprobarile necesare.Primaria mi-a raspuns ca trebuie sa ma adresez justitiei, existand acest conflict intre noi, ba mai mult de atat le da autorizatie de construictie, dupa cum au afirmat ei în 2011.Primarul care le-a dat autorizatia a murit intre timp, si ca urmare a adresei pe care am facut-o catre primarie mi s-a confirmat in scris ca nu au autorizatie de ridicare a gardului. In 04.01.2012 am deschis actiune civila de granituire cu revendicare, dar avocatul meu a cerut ceva in plus si abia acum mi s-a stabilit taxa de timbru.
Doresc sa va intreb care este articolul din codul de pr.civila sau codul civil prin care pot sa cer despagubire morala si materiala, deorece actiunea a fost deschisa ca urmare a constriurii gardului in lipsa mea , prin încalcarea proprietatii mele si fara autorizatie, privandu-ma de acea portiune critica din imobilul meu?
Imi pare rau ca trebuie sa spun acest lucru dar cu avocatul meu ma inteleg destul de rau.
Buna ziua
doresc sa va adresez urmatoarea întrebare
- eu stau la curte si am geamurile de la casa( construita in 1971) spre capatul curtii vecinilor-sunt în continuarea curtii lui, în ce conditii are dreptul de a face grătar la o distanță de 6m de geamurile mele?Ce spune legea despre acest lucru?
-ei au cumparat casa de la vechiul proprietar în 1996.
Vă mulțumesc